Prejsť na obsah

S vysokými cenami energií sa budeme boriť ešte roky

Unsplash

Vyplýva to z predikcie šéfov centrálnych bánk.

BRATISLAVA 20. decembra (SITA) – Z energetického frontu prichádzajú ďalšie negatívne správy. Podľa odhadov guvernérov európskych centrálnych bánk by sme mohli žiť s vysokými cenami energií ďalších tri až päť rokov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„V rámci Európskej centrálnej banky a aj ostatní guvernéri centrálnych bánk predpokladáme, že ceny energií by síce mali klesnúť na svojej dynamike, ale úroveň cien energií by mala zostať vysoká najbližších tri až päť rokov. S touto realitou tu zrejme treba rátať,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír.

Životná úroveň v budúcich rokoch by už nemala podľa šéfa NBS výrazne klesať, očakáva mierny rast v ďalších rokoch.

„No treba si uvedomiť, že nič nie je zadarmo. Plán je poznamenaný stále vysokou neistotou, je tu politická neistota plniť niektoré politické sny. Vzhľadom na to, na plán, ktorý je na stole, je síce ambiciózny z pohľadu zabrzdenia rastu cien, ale je príliš nákladný na to, aby sme si ho mohli dovoliť v ďalších rokoch. To, čomu nedovolíme preniesť do regulovaných cien v budúcom roku, trhové ceny, ak sa neprenesú do regulovaných cien v budúcom roku v takej miere, ako by sme možno očakávali, tak o to viac budú rásť ceny energií v rokoch ďalších. To je proste tak,“ podotkol Kažimír.

💡
Ceny energií budú vysoké ešte tri až päť rokov, predpokladajú guvernéri centrálnych bánk.

Komentáre

Najnovšie