Prejsť na obsah

Rozpočet, rezerva a zodpovednosť. Tak prečkáte aj ťažšie finančné obdobie

Unsplash

Aj tieto rady dáva odborníčka na financie Andrea Kasanická Straková zo spoločnosti Partners.

BRATISLAVA 23. januára (SITA) – Ako sa najlepšie pripraviť na ťažké ekonomické obdobie? Pozrite si kľúčové rady expertky.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Vlaňajšok priniesol rekordnú infláciu, výrazný rast úrokov pri pôžičkách a ekonomické prostredie neprialo ani investorom. Andrea Kasanická Straková zo spoločnosti Partners tvrdí, že je lepšie byť dopredu pripravený.

Je dobré obmedziť výdavky, tvoriť si rezervu a správne investovať.

„Mnohí stále míňajú aj na to, čo nepotrebujú. Ak chcete finančne zvládnuť rok 2023, začnite so zodpovedným auditom rodinného rozpočtu,“ radí Straková.

Je potrebné podľa nej si zapisovať všetky výdavky a obmedziť tie, ktoré nie sú nevyhnutné. Zapisovanie výdavkov vedie ku konzervatívnejšiemu míňaniu.

Podľa ideálnych finančných mier by na bežnú spotrebu nemalo ísť viac ako 40 % z prímu. Zároveň je dobré mať vytvorenú rezervu na neočakávané výdavky vo výške 10 %, ďalej 20 % investovať a na splátky úverov dávať maximálne 30 %.

„Aj keď investovanie aktuálne zažíva obdobie poklesov, stále je najúčinnejším nástrojom na ochranu majetku,“ pokračuje Straková.

A ak sa aj náhodou niekto nevenuje investovaniu profesionálne, ani to nie je podľa odborníčky problém. Vhodným nástrojom pre začiatočníkov sú podľa nej ETF fondy, prípadne podielové fondy. Ich výhodou je široká diverzifikácia.

Straková neodporúča brať si ďalšie nové úvery a vyhnúť by sme sa mali aj používaniu kreditnej karty, či debetom.

„Ak máte aktuálnu fixáciu hypotéky na dlhšie obdobie, odporúčam si dať vypočítať splátku napríklad pri úroku 4 % a rozdiel medzi aktuálnou splátkou a budúcou možnou smerovať do rezerv a aktív,“ dodala Straková.

💡
Ťažšie finančné obdobie sa dá podľa odborníčky prečkať zodpovedným prístupom.

Komentáre

Najnovšie