Prejsť na obsah

Obzretie sa za rokom 2015 v podaní Michala Trubana - IT osobnosti roka bojujúcej proti korupcii

Michal Truban je persóna známa nie len v startupových kruhoch a preto ho netreba zrejme vôbec predstavovať. V roku 2015 sa Michal stal okrem ocenenia IT osobnosť roka známym aj vďaka svojej snahe v boji proti korupcii hlavne v štátnej IT sfére.

S iniciatívou Slovensko.digital už slávi prvé úspechy v súboji s nefungujúcim štátnym systémom. Okrem toho však zakladateľ najväčšej webhostingovej spoločnosti WebSupport stihol aj množstvo ďalších vecí ako napríklad svadbu alebo účasť na svetových športových podujatiach. Michal všetky dôležité momenty minulého roka spísal na svojom blogu a my vám ho nižšie prinášame v nezmenenej podobe. Určite sa súmarom roka 2015 v podaní Michala Trubana môže množstvo ľudí inšpirovať, čo by mohli v roku 2016 skúsiť urobiť oni. Držíme vám v tom palce, rovnako aj Michalovi, aby bol rok 2016 ešte úspešnejším! :)

Zoznam vecí ktoré som zažil, knižky ktoré som prečítal, filmy ktoré som videl a čo som pošportoval, čo zlé porobil a čo všetko vám z toho odporúčam. Píšem si to jednak ako svoju psychohygienu a jednak ako zoznam vecí na odporúčanie.

Pred písaním som si prešiel zápisky z roku 2013 a 2014. Každý rok si hovorím, že už sa viac nedá a stále sa niečo deje. Vždy som s niečím nespokojný a vždy chcem viac. Potom si ale prejdem zápisky, reporty a hovorím si, že musím byť vďačný za každú sekundu. Aj tento rok sa mi plnili sny. Ďalší si už dám chillout.

S humorom a v hráčškej terminológií rozprávam, že som si už uložil svoju hru a už kľudne môžem umrieť. Budem mať čo loadovať. Bolo aj kopec problémov, ale sťažovať sa nemôžem na nič. 

Personal Best

Ako najväčšia udalosť roka je to, že po zasnúbení na Burningmanovi som tento rok dokázal Dominiku neodradiť, naopak sa mi podarilo namotať ju aby so mnou strávil celý život. Ona to pokladala za dobrý nápad.  Ďakujem. MT.

Dvoje veľké preteky. Športom som strávil okolo 450 hodín – 6500 km

Escape from Alcatraz –  odplávať z Alcatrazu, vezenia z ktorého sa nikomu nepodarilo zdrhnúť a prežiť. Ja som to dal. Je pravda, že  spolu s 3000 ďalšímu ľudmi a v neoprénoch. Aj tak to bol záhul. Jazda na biku po kopcoch v San Franciscu a beh po pláži s vlnkami. Pred pár rokmi som čítal knihu od Maccu, kde to opisoval. Zažiť to bolo mega. Aj keď to bola pre mňa len tréning na Norsemana, o to viac sa mi to páčilo. Vychutnával som a nepretekal. 

sfff

Vrchol bol samozrejme Norseman a čierne tričko. Zoskok z lode do fjordu, ktorý je taký hlboký ako hory okolo neho. 3.8 km plávania v studenej vode (10-15 stupňov). 180km na biku s prevýšením viac ako 3000m. Piatimi krutými kopcami. Zimou, vetrom. Na záver maratón, ktorého posledných 17 km ma prevýšenie viac ako 1800m a iba to kráčate. Ale to, čo ma na tom desilo najviac je, že iba prvých 160 pretekárov je pustených až na vrchol a získa čierne tričko. Ostatní, ktorí prídu neskoro, si to musia dobehnuť pod vrcholom a maju biele tričko. Každému je jasné, čo je cielom.

lodka

+ na záver sezónky som si dal relaxačné Plávanie cez Dunaj – odporúčam každému. Je to perfektná akcia aj pre deti s rodinami. Plávali tam aj 7 roční borci. 

 

Prečítal som 25 kníh = 6860 strán 

Screen Shot 2016-01-03 at 13.07.10

Po dvoch rokoch som konečne dosiahol priemer 2 knihy za mesiac. Tento rok som čítal naozaj super knihy a preto je ťažké vybrať trojicu. Ale keď musím: 

BlackSwan – asi takto funguje svet. Povinná literatúra. 

Foundation / Nadacia – trilógia od môjho milovaného Asimova, ku ktorej som sa dostal v takomto neskorom veku a dlho mi žiadna kniha tak nechutila.

7 prvkov ktoré zmenili svet – tohtoročné prekvapenie. Perfektná kombinácia histórie, chémie, vedy, biznisu a politiky. Výborné na príjemné rožírenie si obrazu o svete.

ďalšie pikošky: Hovory k sobe od Marka Aurelia (toto som čítal už na strednej, ale tento rok som si to znova prečítal a odporúčam každému). Tony Robbins – Money (keď chcete vedieť viac o investovaní, šetrení a ako si zabezpečiť zvyšok života pomocou peňazí)

Kompletný zoznam kníh nájdete na mojom Goodreads konte.

Videl som 63 filmov

Screen Shot 2016-01-03 at 13.16.21

Chefs table – perfektný 6 dielny seriál o najlepších šefkuchároch (podobné ako najlepší dokument tejto kategórie Jiro Dreams of Sushi)

Narcos – ďalšia mňamka z Netflixu. Tento krát o Pablovi Escobarovi a pár nepodplatiteľných agentov. Ako každý dobrý serial zo začiatku trošku pomalšie, ale potom sa to rozbehne. 

Koza – konečne som videl aj slovenský film na ktorý sa dalo pozerať. Asi preto, že bol krátky.

Snowpiercer – Na mad-maxa fury road to nemá, ale je to menej známe a napriek tomu celkom pozerateľné sci-fi.

Victoria – film nakrútený na jeden záber aj preto možno trošku dlhý ale výborný.

Môj kompletný zoznam filmov aj s ratingami.

Písanie – Blogposty – 18

Tento rok sa mi aj celkom fajn písalo. Okrem blogov som napísal aj kopec strán do jedného prekvapenia roku 2016. Ale z blogpostov bol najčítanejší ten, ktorý vypustil Krakena a je o korupcii hneď druhý je report z Norsemana.

Work

Celý moj pracovný rok bol rozdelený na dve polovice. Prvý polrok viac športový a druhý menej športový. (a samozrejme trošku viac pracovný). Takže väčšina zaujímavých vecí sa stala ku koncu roka.

Koncom roka som prenechal exekutívu vo WS novému CEO, aby WS mohol rásť a napredovať aj bezo mňa, keďže ja som mal kopec ďalších aktivít ktoré mi nedovolovali byť vo WS na 1000%. Napriek tomu, WSko si tiež parádne rástlo rovnako ako aj Nicereply.com.

Slovensko.digital – pridal som sa k partičke ľudí s ktorými sa snažíme posunúť slovenské IT správnym smerom. Hlavne som zvedavý na ďalší rok, kde nás čakajú nové výzvy a kopec práce. Uvidíte vo Februári.

Neseda.com – kedže stále niečo vymýšlam, s Vladom Zlatošom a Csaba Posvancz sa hráme s prototypom stoličky na strečovanie. Ak sa podarí, tak v 2016 niečo z toho skúsime aj predávať. Ak nie, tak to bude len naša tajná zbraň na preteky.

IT osobnosť roka – nejakým nedopatrením som sa stal aj týmto

Zábavka. Videl som kopec nových miest a jedol vymakané veci

Začiatkom roka už tradične 2 týždňové bikové sústredenie na Mallorce.

Potom som si odletel na startupovú konferenciu do DUBAI. Posledný deň grilovačka mäsa v Ománskej púšti a spánok s líškami pod holým nebom. Potom prišla naozajstná líška a jemná púštna búrka, ktoré nás zahnali do stanu.

dubai

Na dva dni som si odbehol v rámci prezidentsko-podnikateľskej delegácie do Londýna.

Potom bola POHODA. Iný festival som tento rok nedával. Aspoň si ho nepamätám.

Trialonové výlety na týžden v US a potom NORSKO (+ tripik do Kodane a Berlina)

Posvadbová oddychovka v Toskánsku. A ako vždy pomedzi to štandardné navštevovačky a vybavovačky vo Viedni, Budapešti a Prahe.

plaz

Začiatok rok som bol pozrieť aj na Plese v Opere. Dobrý event, ale potvrdil som si, že to neni moja šálka kávy.

ples_v_opere_square

Za zmienku stojí návšteva Steirerecku – top reštaurácia v regióne. Dve Michelin hviezdičky. Už niekoľko rokov sa pohybuje okolo 15 – 16 tého miesta najlepších reštaurácií na svete. Opäť super zážitok, ale musím ešte pojesť iné lakocinky, aby som vedel naplno vychutnať alchýmiu čo tam robia. Neviem, či mi viac nechutí klobáska na treťom alebo upečené krvavé stehno na púšti. Každopádne sme tam sedeli 4 a pol hodiny a zátvárali sme to tam celkom rozbitučkí zo skvelého rakúskeho bieleho.

IMG_9848

A to bolo všetko len takéto pozitívne?

Nie. Na otázku, ako sa vysporiadavam s neúspechmi a failami som odpovedal: robím ich toľko, že si ich už ani neuvedomujem. Každý takýto pekný zážitok skrýva celkom dosť nepríjemných vecí, ktoré niekto musel odtrpieť. (nie vždy ja) Ja mám veľké štastie, pretože moja pamäť si dokáže vytiahnuť iba pozitívne veci. A aj veci ktoré boli zle, keď si na ne spomínam tak sa mi niekde v mozgu pretransformujú na spomienku, nad ktorou sa usmejem. A keď nie, tak zabudnem. Preto si spisujem všetky výrazné spomienky. Lebo sa bojím, že zabudnem aj tie pozitívne.

Čo mi to všetko dalo?

Hlavne vďaka trénovaniu na Norsemana som pochopil, čo znamená rovnováha, vytrvalosť, pretrénovanie. Zároveň znova poznanie, že tomu všetkému ako sa snažíte, potrebujete veľa šťastia aby ste prišli do cieľa.

Mojou celoživotnou výzvou je pohybovanie sa na hrane extrémov a snaha nájsť rovnováhu. Tento rok mi v tomto brutálne pomohol.  Je to nikdy nekončiaca snaha, ale tento rok som si to mohol obchytať z prvej ruky a myslím, že to pomohlo.  Alebo  je to iba tým, že starnem.

Bomby šupy do 2016.

Tento aj ďalšie zaujímavé Michalove blogy nájdete na http://www.truban.sk/

Komentáre

Najnovšie