Prejsť na obsah

Robot, ktorý postaví múry domu za dva dni, za hodinu položí až 1000 tehál

Stavba domu je činnosť, ktorú si aj v dnešnej dobe robia mnohí ľudia aj sami. Pre našich starých otcov to bola úplne bežná činnosť, že si vlastný dom aj vlastnoručne postavili. Tí, ktorí si na to netrúfajú si však na stavbu domov najímajú živnostníkov a stavebné firmy. A skúsení stavbári dokážu stavať domy celkom rýchlo, tí najlepší dokážu položiť až 700 tehál za hodinu.

Nový robotický pokladač tehál to však dokáže ešte rýchlejšie. Volá sa Hadrian a dokáže položiť až 1000 tehál za hodinu. Jeho vynálezca Mark Pivac pre PerthNow povedal, že múry domu dokáže postaviť za dva dni, oproti ľudským pokladačom, ktorým to zaberie približne šesť dní náročnej práce. Práca Hadriana trochu pripomína 3D tlačiareň a používa taktiež podobný digitálny 3D návrh budovy. Namiesto plastového alebo kovového materiálu však upravuje tehly presne na mieru, pridá na ne maltu a s vysokou presnosťou ich použitím ruky na konci 28 metrového výsuvného ramena umiestni.

Hadrian pokladací robot

Hadriana vyvíjali 10 rokov a celkový vývoj stál 7 miliónov dolárov. Hadrian však nie je sám, má aj konkurenciu. Volá sa SAM a dokáže podobné kúsky. Umiestňuje však tehly len každých 12 sekúnd, čo znamená 300 tehál za hodinu. Ako píše Daily Commercial News, SAM potrebuje troch ľudí na obsluhu – operátora, pomocníka, ktorý mu dopĺňa tehly a maltu a dokončovača, čo po SAMovi uprace a všetko skontroluje a prípadne upraví. Zatiaľ čo Hadrian vďaka svojmu dlhému ramenu dokáže stavať z miesta, SAM sa pri pokladaní pohybuje okolo stavby. Ako SAM funguje si môžete pozrieť aj vo videu nižšie.

Postaviť stavebného robota na pokladanie tehál však nebolo vôbec jednoduché. Ako hovorí konštruktér SAMa Nathan Podkaminer, „ľudský mozog je neuveriteľný a je veľmi náročné napodobniť presnú prácu stavbárov. Stavbár sa prispôsobuje vetru, ďalším robotníkom na lešení a iným podmienkam. Dva roky trvalo len kým zdokonalili SAMove nanášanie malty na tehly.“V porovnaní s ľudským pokladačom SAM nanáša maltu na tehlu ešte predtým, ako ju umiestni. Na úplnú presnosť používa laser, ktorým eliminuje rôzne vibrácie alebo nežiadúce pohyby na pracovisku.

SAM tehly

Podľa Podkaminera, jeho robot nebol vyvinutý s cieľom nahradiť ľudí. Jeho účelom je pomôcť im, zjednodušiť im prácu a zároveň ju urýchliť. Ako Pivac, tak aj Podkaminer poukazujú na čím ďalej nižší počet stavbárov, čo, ako tvrdia. bol jeden z dôvodov, prečo do svojich projektov išli. Ako hovorí Mark Pivac, „nemáme nič proti stavbárom, problémom však je, že ich priemerný vek sa zvyšuje a je náročné priviesť mladých k tejto práci.“ Stavebná oblasť je aj dobrým príkladom na to, že roboty dokážu uľahčovať každodennú ľudskú prácu a zároveň spolu pracovať s ľuďmi a nie ich len nahradzovať, ako si mnohí myslia.

Aj keď je možno zopár oblastí, v ktorých roboti ľudí časom nahradia, ľudia tu budú vždy potrební, aby roboty fungovali a robili to, čo je ich úlohou. A tou primárnou by mala byť práve pomoc ľuďom :)

 

Komentáre

Najnovšie