Prejsť na obsah

Richard Lipovský z OrderLord: Chceme sa stať globálnou jednotkou

Presne pred troma týždňami večer sme vám ako prvé médium na Slovensku priniesli informáciu o investícii 200 000€, ktorú získal slovenský startup OrderLord od slovenského fondu Neulogy Ventures. Vtedy sme vám sľúbili aj detailnejšie informácie o transakcii ale aj o tom, ako túto investíciu plánuje OrderLord využiť. Na tieto ale aj ďalšie otázky nám odpovedal Richard Lipovský, co-founder OrderLordu, ktorý je aktuálne ako jediný z tímu v New Yorku, kde rozbieha prvé aktivity slovenského startupu za veľkou mlákou. Richard bohužiaľ nemôže podľa zmluvy hovoriť o všetkých detailoch transakcie, ale čo to sme z neho aj tak dostali :)

orderlord

Ako dlho ste s Neulogy Ventures dohadovali medializovanú investíciu?

Ak mám byť úprimný, po všetkých informáciách od ľudí, ktorí mali skúsenosti s investormi, to bolo z môjho pohľadu jednoduchšie, ako som očakával. Celý proces od začiatku rozhovorov až po dotiahnutie investície trval od júna do konca septembra, takže zhruba tri a pol mesiaca. Prvý mesiac sme jednali ešte s viacerými investormi, so samotným Neulogy Ventures to bolo asi dva a pol mesiaca.

 

Kto kontaktoval koho? Vy ich so žiadosťou alebo oni vás so záujmom?

S Jarom, Miškou a Ivanom (pozn. red. Jaroslav Ľupták – Investičný manažér Neulogy Ventures, Michaela Jacová – Investičný manažér Neulogy Ventures, Ivan Štefunko – Managing partner Neulogy Ventures) sme sa samozrejme poznali už predtým, ale prvý krok k investícii sme spravili my.

 

Spomínanú sumu 200 000€ dostanete ihneď, alebo je rozdelená na viac častí?

Investícia je štandardne rozdelená na dve časti, prvú časť sme dostali po podpise zmluvy, druhú dostaneme po splnení vopred stanovených cieľov, ktoré sú určené na základe biznis plánu a týkajúce sa hlavne mesačného obratu.

Orderlord

O aký veľký podiel spoločnosti ste kvôli investícii prišli?

Neulogy získalo od nás získalo za ich investíciu menšinový podiel. Berieme to však ako férovú investíciu a získanie silného partnera, ktorý s nami bude pokračovať aj v ďalších kolách financovania.

 

Ako túto investíciu chcete (alebo musíte) využiť?

Táto investícia slúži z časti na redizajn nášho produktu z pohľadu user experience ako aj vzhľadu. Ide taktiež o doplnenie niekoľkých funkcií a taktiež aj iOS aplikácie, ktorú sme doteraz nemali. Hlavná časť investície je však určená na rast v oblasti predaja, hlavne so zameraním na americký trh a taktiež oblasť DACH. (pozn. red. oblasť Nemecka, Rakúska, Švajčiarska)

 

Stačí (podľa teba) 200 000€ na globálnu expanziu?

Vždy záleží od definície expanzie a šikovnosti podnikateľov. Samozrejme, sme realistickí v tom, čo vieme dosiahnuť, ale zároveň veríme, že tieto peniaze dokážeme využiť na to, aby sme na daných trhoch vložili ´´nohu do dverí´´ a ukázali, že náš produkt má potenciál. Teraz je našim hlavným cieľom presvedčiť čo najviac zákazníkov o kvalite nášho produktu, čo nám umožní rozmýšľať o ďalších možnostiach rastu do budúcnosti.

 

Budete sa uchádzať aj o ďalšie investície?

Táto možnosť je samozrejme otvorená a ak sa ukáže ako správny a potrebný krok pre ďalší rast, tak určite túto možnosť zvážime.

 

Okrem 40 000€ z Wayry ste získali doteraz aj nejaké iné investície?

Nie, Wayra a Neulogy su momentálne jediní investori a veríme, že táto kombinácia nám práve pri globálnom raste veľmi pomôže.

orderlord tim

Koľko máte momentálne ľudí a koľko nových ľudí a na aké pozície plánujete zamestnať?

Náš tím sa pomaly rozrastá aj keď sa snažíme byť konzervatívni a hlavne dobre nastaviť procesy vo firme a ako sa hovorí, vyskúšať si aj všetky úlohy sami ešte predtým, ako začneme tím rozširovať. Dušan (pozn. red. Dušan Koutný – co-founder OrderLord) je náš hlavný technik, ktorý zodpovedá za všetko od serveru, cez frontend, až po spoluprácu s právnikmi. Ďalej máme Ivana, ktorý riadi vývoj mobilných aplikácií a taktiež sa stará o financie vo firme. Nakoniec je tu ešte Jakub, ktorý odvádza skvelú prácu na frontende našej webovej aplikácie. Pracujeme taktiež externe s niekoľkými super ľuďmi, konkrétne Ján Katona, náš špičkový iOS developer a Tomáš Jasovský je výborný UX dizajnér. Samozrejme nám spolu s investormi pribudol aj mentor vrámci Advisory Board, tým je Klaus Hammer, ktorý so sebou priniesol veľmi cenné skúsenosti a vedomosti. Čo sa týka nových ľudí, tak sa určite budeme v najbližších troch mesiacoch rozrastať čo sa týka medzinárodného predaja (DACH & US), marketingu a taktiež budeme potrebovať ďalšieho backend developera.

 

Aká bola tvoja prvá reakcia, keď si už vedel, že Neulogy Ventures zainvestuje do OrderLord?

Bol som od začiatku presvedčený, že keď nám vyjde spolupráca s investormi vrámci CEE, tak jedným z nich bude určite Neulogy Ventures. Bol som preto veľmi rád, že sa tento môj odhad naplnil a veľmi sa spolu s celým tímom tešíme na našu vzájomnú spoluprácu.

 

Čo momentálne robíš v New Yorku?

Prvý mesiac som tu strávil hlavne vybavovaním technických záležitostí ako bývanie, kancelária a ďalšie veci, čo sa samo o sebe ukázalo ako tvrdý oriešok. Teraz však s celým tímom hlavne pracujeme na príprave predaja pre amerických klientov a na redizajne produktu.

 

Bude po rakúskom McDonalds nasledovať ten americký?

Spolupráca s McDonalds nás posunula výrazne vpred a určite máme záujem o jej rozširovanie do Európy a keď to bude dávať zmysel, tak aj do Ameriky. McDonalds tu nedávno otvoril svoj vlastný inkubátor zameraný na inovácie v oblasti jedál, takže naše kontakty a komunikáciu budeme určite udržiavať aj naďalej.

 

Aké sú vaše ciele na najbližšiu dobu a aké z dlhodobého hľadiska?

Krátkodobo sa zameriavame hlavne na vytvorenie už teraz tak často skloňovaného ´´replikovateľného a škálovateľného predajného procesu´´ tak, aby sme mohli začať rozširovať náš tím a vytvoriť si pevnú pozíciu na spomínaných trhoch. Z dlhodobého hľadiska sa chceme stať globálnou jednotkou na trhu. Pre nás to znamená,aby ktokoľvek kto vlastní alebo otvára reštauráciu so silným rozvozom jedál vedel, že OrderLord je preňho to najlepšie riešenie na trhu. To nám zrejme pár rokov potrvá, no som presvedčený, že sa tam spoločnými silami dostaneme.

 

Celému OrderLordu budeme veľmi držať palce, aby im všetky ich ciele vyšli a aby čoskoro boli globálnou jednotkou a veľkým úspešným startupom z malej európskej krajiny. Potenciál na to určite majú. O všetkých novinkách, ktoré chalani budú mať vás samozrejme budeme na Startupers.sk informovať! :)

Komentáre

Najnovšie