Prejsť na obsah

Rekord slovenských atómových elektrární. Iba Mochovce dodali štvrtinu spotreby Slovenska

Unsplash

Štyri prevádzkované jadrové bloky vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Jadrová energetika je jednoznačným kráľom slovenskej elektrickej site. V roku 2022 pokorili svoj historicky rekordný rok.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Výroba elektriny v Atómových elektrárňach Mochovce prvý raz v histórii prekročila 8 tisíc gigawatthodín, to je približne 26 % spotreby elektriny na Slovensku.

Slovenské elektrárne vlani celkovo vyrobili 18 888 gigawatthodín elektriny. Po odrátaní vlastnej spotreby do siete dodali 17 039 gigawatthodín elektriny.

V minulom roku jadrové elektrárne na Slovensku vyrobili 15 920 a do siete dodali 14 729 gigawatthodín elektriny. Je to medziročný rast o vyše jedno percento.

„Štyri prevádzkované jadrové bloky vyrobili najviac elektriny vo svojej histórii a na dodávke Slovenských elektrární do siete dosiahli podiel až 86,44 %. Po zarátaní produkcie z jadrových a vodných zdrojov tak spoločnosť dodáva takmer 95 % elektriny bez emisií skleníkových plynov,“ informovali Slovenské elektrárne, ktoré v roku 2023 počítajú aj s výrobou elektriny z tretieho mochovského bloku.

Pod rekordný výsledok Mochoviec sa podľa elektrární podpísalo zvýšenie účinnosti blokov, ktoré zahŕňalo výmenu turbín, rekonštrukciu ich pomocných systémov a zvýšenie účinnosti chladiacich veží.

„Obdobným procesom prešla v minulosti aj jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach, ktorá v roku 2022 neprekročila hranicu 8 tisíc gigawatthodín elektriny, najmä pre práce na kondenzátoroch turbín. Na rozdiel od Mochoviec však Jaslovské Bohunice slúžia aj na dodávku tepla do okolitých miest a obcí, čo znižuje objem vyrobenej elektriny,“ dodali elektrárne.

Slovenské elektrárne prevádzkujú štyri jadrové bloky, dva v Jaslovských Bohuniciach a dva v Mochovciach. Výkon bohunických blokov je 1 010 megawattov a mochovských 1 000 megawattov.

💡
Slovenské elektrárne vlani s rekordnou výrobou v jadrových elektrárňach.

Komentáre

Najnovšie