Prejsť na obsah

Rast cien dosiahol svoj vrchol koncom minulého roka, hodnotia analytici

Unsplash

Aj tento rok nás však čaká dvojciferná inflácia. Jej medzimesačný rast sa v posledných dátach spomalil.

BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Vysoká inflácia tu zostáva aj naďalej, zhodujú sa analytici. Zdražovanie však podľa expertov už nebude také prudké ako minulý rok. K poklesu by malo prispieť aj dotovanie cien energií.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Priemerná medziročná inflácia v roku 2022 dosiahla 12,8 %, čo je najviac od začiatku deväťdesiatych rokov. V priemere vzrástli ceny každý mesiac minulého roka o 1,2 %, v roku 2021 to bolo 0,5 %, v rokoch 2017 až 2020 to bol rast tesne nad nulou.

„Po predstavení cenovej regulácie energií je isté, že inflácia bude tento rok nižšia než sa pôvodne očakávalo, keďže miera, do akej štát zasiahol, prekročila očakávania. Naše pôvodné odhady priemerného rastu cien v tomto roku na úrovni 13,5 % boli založené na náraste cien energií medzi 30 až 50 %, predstavená regulácia tak infláciu zjavne potlačí nadol,“ povedal analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Je ešte podľa neho otázkou, aký bude konečný účet pre domácnosti po prepočítaní celého vzorca.

„Významnú rolu ale budú z nášho pohľadu v tomto roku zohrávať nepriame vplyvy cez rastúce náklady firiem,“ doplnil Horňák. Pozitívnou správou však podľa neho je, že medzimesačný rast cien spomalil, hoci v januári opäť citeľne narastie pre nové regulované ceny energií.

A za ďalšie, ceny pohonných hmôt klesli, situácia na komoditných trhoch sa podľa analytika upokojuje, ponukové problémy postupne ustávajú a globálna ekonomická aktivita spomalila, čo naznačuje zvoľnenie niektorých nákladových tlakov.

Viacero indikátorov tak podľa Horňáka signalizuje oslabovanie inflačných tlakov, na zvýšených úrovniach však ešte nejaký čas ostane.

Analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák sa domnieva, že inflácia svoj vrchol dosiahla už v závere minulého roka. „V prípade, že by štát netlmil rast cien energií pre domácnosti, inflácia by sa v januári zrýchlila výraznejšie nad 30 %,“ skonštatoval Koršňák.

Silnejší nárast cien je však možné podľa neho očakávať u niektorých ostatných položiek na bývanie ako vodné a stočné, či odvoz smetí. Vysoké ceny potravín a energií by mali naďalej tlačiť aj na zdražovanie stravovacích služieb.

„Naopak, postupne by sa mal uvoľňovať medziročný rast cien potravín, ale aj tovarov a služieb. Prispievať by tomu mal slabnúci dopyt, ktorý okresala minuloročná inflácia, ale najmä vysoká minuloročná porovnávacia základňa,“ hovorí Koršňák.

Napriek tomu sa inflácia potravín i dopytová inflácia udrží podľa neho nad dlhodobý priemerom počas celého roka. Celková inflácia by sa tak mala počas väčšiny roka stále udržať v dvojciferných hodnotách.

„Očakávame, že aj v roku 2023 bude rast cien tovarov a služieb výrazný,“ povedala analytička Wood & Company Eva Sadovská. Aj v tomto roku tak budeme podľa nej svedkami pomerne vysokej úrovne inflácie.

„Počas niektorých mesiacov roku 2023 sa inflácia bude naďalej pohybovať na dvojciferných úrovniach. Na nízke úrovne inflácie, napríklad okolo 2 %, teda inflačného cieľa eurozóny, môžeme zabudnúť,“ skonštatovala Sadovská.

💡
Inflácia by sa mala podľa analytikov držať na dvojciferných úrovniach aj v tomto roku.

Komentáre

Najnovšie