Prejsť na obsah

Rails Girls Bratislava 3 alebo ako sa dievčatá učia programovať

Slovensko, rovnako ako zvyšok sveta, trpí akútnym nedostatkom kvalitných programátorov. Tento problém sa snažia riešiť viaceré iniciatívy. Jednou z nich je aj Rails Girls.

Ide o celodňový workshop programovania webových aplikácií s technológiou Ruby on Rails zameraný na nežnú časť populácie – girls. Koncept vznikol pred piatimi rokmi vo Fínsku a vďaka veľkej popularite sa rýchlo rozšíril do ďalších kútov sveta. U nás ho v Bratislave už tretím rokom úspešne organizuje startup Learn2Code v spolupráci s Aj Ty v IT a skupinkou partnerov.

sponzori rails girls 3

Partneri Rails Girls Bratislava 3

Podujatie sa Slovenkám natoľko zapáčilo, že organizátori boli nútení spraviť predvýber. Z viac ako 120 prihlásených nádejných kóderiek museli vybrať 50. Na podujatie sa dokonca hlásili aj dievčatá z Maďarska, Rakúska či Talianska. Priestory, ktoré opäť poskytol jeden z partnerov podujatia Impact Hub však boli veľkostne limitované.

Podujatie vám teraz opíšem z pohľadu mentora. Tí sú neoddeliteľnou súčasťou akcie a ich úlohou je dievčatám vysvetliť o čom je vývoj webových aplikácií. Tento rok sa nazbieralo až 20 dobrovoľníkov, čo sa odzrkadlilo na individuálnejšom prístupe a zaujímavej rôznorodosti.

Rails girls 3 mentors

Tento rok prišli na pomoc aj mentori z Čiech a Rakúska

V piatok večer sme začali zľahka. Dievčatám sme na ich počítače nainštalovali vývojové prostredie. To viete, Windows si vždy vymyslí dôvod, prečo nemôže niečo fungovať. V sobotu ráno sme sa po úvodnom predstavení programu do tých webov pustili naplno.

Každému je jasné, že za 6 hodín z nikoho programátora nespravíte. Cieľom Rails Girls je oboznámiť dievčatá so základnou terminológiou, aktuálnymi technológiami a ich využitím a v praxi. Workshop sme začali stavebnou jednotkou každého webu – HTML a CSS. Odtiaľ sme plynule prešli na Ruby on Rails, čo je alternatíva k známejšiemu jazyku PHP. Dievčatá si vlastnoručne odskúšali ako sa dá vyrobiť jednoduchý blog, poznámkovač alebo úložisko fotiek. Každý mentor svoju úlohu poňal z trocha iného uhlu a tiež bral ohľad na tempo svojej skupiny.

railsgirls lightning talk

Trochu motivácie nikdy nezaškodí

Po klasickom kóderskom obede – pizza, prišli na rad motivačné „lightning talks“. Počas nich sa účastníčky dozvedeli, že programovanie nie je až také zložité a rovnako ako pri väčšine ostatných profesií, najdôležitejšia je prax.

Posledné hodiny sme využili na doladenie našich výtvorov. Účastníčky so silným estetickým cítením sa viac vyhrali so štýlovaním. Tajnostkárske typy zase pridali prihlasovanie používateľov. Niektorým skupinám sa dokonca podarilo publikovať ich webstránky na internet, aby ich mohli ukázať doma.

Podujatie opäť splnilo svoj účel a ja pevne dúfam, že aspoň pár dievčat na programovanie nezanevrie a budú na sebe pracovať ďalej. Príležitostí na realizáciu je totiž až až! :)

Komentáre

Najnovšie