Prejsť na obsah

Pred rokmi ho nezamestnali ani v KFC, dnes je najbohatším Číňanom!

Jack Ma je meno, ktoré možno mnohí z vás nepoznajú, avšak tohto pána by ste si mali rozhodne zapamätať. A tieto riadky nižšie vám k tomu určite dopomôžu.

Jack Ma je totižto jedným z najúspešnejších podnikateľov na svete. Je vlastníkom spoločnosti Alibaba, ktorú používa 100 miliónov ľudí denne. Alibaba je e-commerce platforma, vďaka ktorej si môže hocikto online kúpiť z Číny takmer akýkoľvek tovar, ktorý mu bude doručený kdekoľvek na svete. Ma, ktorý túto úspešnú spoločnosť pred 17 rokmi založil je najbohatším Číňanom s majetkom presahujúcim hodnotu 20 miliárd dolárov.

Jack Ma alibaba

Ak by si však niekto myslel, že Ma si len jedného dňa zmyslel, ži vytvorí Alibabu a zarobí na nej ťažké miliardy, je na omyle. Jeho príbeh je omnoho zaujímavejší. Ako Ma povedal pre Business Insider, vstupné skúšky do školy trikrát nespravil. Po skončení školy nemal ani šťastie na to, aby si našiel prácu. Chcel ísť za policajta, kde mu však povedali, že nie je dobrý. Keď do jeho mesta prišlo KFC, chcel sa zamestnať tam. Avšak z 24 ľudí vzali 23 a on bol jediným, ktorého nevzali. Celkovo sa skúsil dostať až do 30 zamestnaní, avšak bez úspechu.

Asi to tak malo byť. Ma totiž následne založil spoločnosť Alibaba, ktorej sa však spočiatku moc nedarilo. Prvé tri roky sa nedočkal žiadneho zisku, čo ho priviedlo k tomu, aby sa stal kreatívnejším. Problémom bolo, že nemal žiaden spôsob, ktorým by mohol pracovať s platbami a banky s ním spolupracovať nechceli. Ma sa preto rozhodol, že vytvorí vlastný platobný systém, ktorý nazval Alipay. Vďaka nemu mohol presúvať platby v rôznych menách medzi medzinárodnými kupujúcimi a predávajúcimi.

Jack Ma burza

Väčšina ľudí, s ktorými sa o svojom nápade rozprával mu však hovorila, že toto je najhlúpejší nápad, aký kedy mal. Avšak ako Ma hovorí, bolo mu jedno, či to bolo hlúpe alebo nie, ak to ľudia mohli používať. Dnes používa Alipay 800 miliónov ľudí po celom svete a spoločnosť Alibaba minulý rok aj vďaka Alipay úspešne vstúpila na burzu. Jack Ma by so svojim príbehom mohol ísť príkladom množstvu ľudí, pretože sa aj napriek zdanlivej nepriazni osudu nevzdal. Nevzdávajte sa preto ani vy a splňte si vaše sny. Po daždi totiž vždy vyjde slnko a to platí aj v podnikaní! :)

Komentáre

Najnovšie