Prejsť na obsah

Poplatok za mýto môže budúci rok klesnúť ešte viac

Unsplash

Uviedol to minister dopravy Andrej Doležal.

BRATISLAVA 9. decembra (SITA) – O 40 miliónov menej zaplatí budúci rok Národná diaľničná spoločnosť spoločnosti SkyToll za výber mýta. Z pôvodných vyše sto miliónov po novom zaplatí NDS iba 63 miliónov. A môže to byť len začiatok k jej ďalšiemu zníženiu.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina) očakáva, že vplyv pripravovaného zavedenia Európskej služby elektronického výberu mýta a zníženie rozsahu poskytovania zákazníckych služieb cestným dopravcom uvedený objem potlačia ešte dolu.

„Odkúpenie časti podniku, tzv. kontrolný systém, to sú brány, dáva zmysel,“ povedal v piatok v diskusii o mýte na sociálnej sieti Doležal s tým, že to neskôr znovu prispeje k zníženiu 63 mil. eur.

„Suma bude nižšia v ďalšom kroku o zmenu poskytovania rozsahu zákazníckych služieb a o zníženie prevádzky kontrolného systému,“ podotkol minister dopravy. K zníženiu spomínaného poplatku za poskytovanie mýtnych služieb môže prispieť aj to, že v júli budúceho roka začnú vypínať palubné jednotky SkyToll-u.

Doležal znovu zopakoval, že zníženie výdavkov na mýtny systém by mohlo umožniť kompenzovať rastúce náklady autodopravcov. Minister tvrdí, že je ochotný rokovať s nimi o tom, že im časť prostriedkov z efektívnejšieho výberu mýta a zníženia nákladov na jeho prevádzku pod 20 percent z výnosov štát vráti vo forme kompenzácie nižšieho výberu spotrebnej alebo cestnej dane.

„Budem to musieť pravdepodobne na ministerstve financií z niečoho vykompenzovať. Poďme sa o tom baviť, že z vyššej efektivity niečo vrátime sektoru autodopravy, aby sa zvýšila ich konkurencieschopnosť,“ dodal Doležal.

Minister pripomenul, že ani počas ťažkých covidových rokov nenavyšovali mýtne poplatky. „Ani pri dvojcifernej inflácii nebudeme navyšovať mýto pre autodopravcov,“ ubezpečil šéf rezortu dopravy.

💡
Nižšia platba štátu za mýto pre SkyToll môže byť len začiatkom, tvrdí Doležal.

Komentáre

Najnovšie