Prejsť na obsah
Unsplash

Benzín by mal podliezť hranicu 1,50 za liter.

BRATISLAVA 15. decembra (SITA) – Čaká nás ďalšie zlacňovanie na pumpách. Zmeny motoristov zasiahnu podľa analytikov ako pri benzíne tak aj pri nafte. Podľa Dát bez pátosu by sa mali ceny najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu dostať definitívne pod úroveň 1,50 eur za liter a ceny nafty pod 1,60 eur za liter.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

„Vzhľadom na stále silnejúce euro oproti americkému doláru a skokový pád ceny ruskej ropy v poslednom mesiaci by sme mali vidieť tento týždeň ďalší pokles cien pohonných hmôt na čerpacích staniciach,“ uviedli analytici na sociálnej sieti.

Nafta síce podľa analytikov prelomí psychologickú hranicu 1,60 eur za liter, ale jej cena sa v najbližšom období nevráti pod úroveň cien 95-oktánového benzínu.

„Predpokladáme, že vzhľadom na medziročne znížené kapacity výroby dieselu v EÚ a aj vzhľadom na trvalo zvýšenú spotrebu dieselu v dôsledku ruskej agresie na Ukrajinu nie je možné očakávať návrat k nižšej cene nafty ako benzínu. Rozdiel cien sa ale znižuje a dnes je len niečo vyše 10 centov,“ dodali analytici z Dáta bez pátosu.

Maximálne ceny oboch druhov palív boli v tomto roku vysoko na úrovni 1,95 eur za liter. Bolo to presne v strede roka, začiatkom júla.

„Je možné očakávať silný vplyv poklesu cien palív na úroveň medziročnej inflácie v prvom štvrťroku budúceho roka. Očakávame, že inflácia začne klesať z rekordne nameraných medziročných 1️5 % v novembri 2022 už v januári 2023,“ konštatovali analytici.

💡
Podľa analytikov z Dát bez pátosu ceny benzínu a nafty ešte poklesnú.

Komentáre

Najnovšie