Prejsť na obsah

Podnikatelia nemajú záujem o kompenzácie za drahé energie

Ministerstvo hospodárstva je nemilo prekvapené.

BRATISLAVA 6. decembra (SITA) – Firmy nemajú záujem o štátne kompenzácie za drahé energie. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister hospodárstva Karel Hirman. Uviedol, že jeho rezort doteraz poskytol na kompenzácie pre stovky spoločností 4,6 milióna eur. O kompenzáciu prejavila záujem necelá tisícka podnikov.

„Zatiaľ sme mierne sklamaní. Mysleli sme si, že sa budeme v prvých dňoch baviť o tisíckach žiadostí a nie o stovkách,“ uviedol Hirman, ktorý vyzval všetky podniky, aby sa čo najskôr prihlásili o kompenzácie za drahé energie.

O kompenzácie za august a september tohto roku môžu spoločnosti požiadať do 22. decembra tohto roka. „Nenechávajme si to na poslednú chvíľu,“ zdôraznil Hirman.

Ministerstvo má pre spoločnosti pripravených celkovo 360 miliónov eur. Štát preplatí spoločnostiam 80 percent nákladov nad úrovňou 199 eur za megawatthodinu pri elektrine a 99 eur za megawatthodinu pri plyne.

O kompenzáciu sa môžu uchádzať spoločnosti zo všetkých odvetví hospodárstva, ale aj cirkevné organizácie, domovy dôchodcov, športové organizácie.

Najnižšia suma, ktorá bude kompenzovaná pre jednu firmu je 50 eur. Maximálna je 500 tisíc eur na podnik. Pre podnik pôsobiaci v poľnohospodárskej prvovýrobe predstavuje maximálna výška dotácie 250 tisíc eur na hospodársku jednotku a pre podnik pôsobiaci v sektoroch rybolovu a akvakultúry predstavuje maximálna výška dotácie 300 tisíc eur.

Podrobnosti o podmienkach žiadania o preplatenie vysokých nákladov za elektrinu a plyn nájdu spoločnosti na internetovej stránke https://energodotacie.mhsr.sk/kontakty.html

💡
O kompenzáciu prejavila záujem necelá tisícka podnikov.

Komentáre

Najnovšie