Prejsť na obsah

Podľa SaS sa koncu Slovalca dalo zabrániť. Opakovane žiadali o riešenie situácie

Unsplash

Namiesto riešenia skutočných problémov, Matovič podľa SaS obviňoval Richarda Sulíka, že nenakúpil testy.

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Definitívnemu koncu výroby hliníka na Slovensku sa dalo zabrániť. Reč je o konci hlinikárne spoločnosti Slovalco v Žiari nad Hronom. Aspoň to hovorí opozičná strana SaS.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Ako ďalej bývalá koaličná strana informuje na sociálnej sieti, ešte vo vláde opakovane žiadali ministerstvá financií a životného prostredia, aby situáciu riešili formou dotácie z prebytočných prostriedkov v envirofonde.

Poukazovali taktiež na potrebné zmeny v zákone o obchodovaní s emisnými kvótami.

„Bohužiaľ, v tej dobe bolo pre ministra financií prvoradé opakovať, že Sulík nenakúpil testy a nie riešenie problémov Slovenska," konštatujú liberáli.

Ako ďalej doplnil bývalý štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek (SaS), reštart fabriky je možný, bude však mimoriadne náročný.

„Tak, ako najneskorší čas na ich záchranu bol pred viac ako rokom, tak na rozbehnutie ich opätovnej výroby bude tiež treba takmer rok. Toto však bude závisieť nielen od vývoja cien elektriny na trhu, ale aj od skorého prijatia novely o obchodovaní s emisnými kvótami," uviedol.

Spoločnosť Slovalco v pondelok informovala, že definitívne odstavuje aj posledných 10 pecí na výrobu primárneho hliníka. Po takmer sedemdesiatich rokoch sa tak v Žiari nad Hronom definitívne končí história výroby hliníka.

Tento krok je podľa firmy výsledkom nečinnosti vlády Slovenskej republiky, konkrétne Ministerstva životného prostredia SR a bývalého ministra financií Igora Matoviča.

Tí podľa nej počas posledných rokov blokovali prijatie novely zákona, ktorá by upravila výšku kompenzácií pre energeticky náročné podniky na úroveň iných priemyselných krajín Európskej únie.

Spoločnosť pôvodne prevádzkovala 226 elektrolýznych pecí, v ktorých však výrobu postupne utlmovala a v auguste 2022 sa rozhodla ponechať v chode iba posledných 10, ktoré by uľahčili reštart v prípade schválenia spomínanej novely.

Tá ale nebola dodnes prijatá, firma sa preto rozhodla pece definitívne odstaviť. Fabrika však bude udržiavať technológiu v takom stave, aby ju bolo možné opätovne spustiť. To bude podnik stáť niekoľko miliónov eur ročne, náklady na reštart sa odhadujú na takmer 100 mil. eur.

💡
Koncu hlinikárne Slovalco sa podľa strany SaS dalo zabrániť.

Komentáre

Najnovšie