Kreatívne vyhorenie alebo kreatívny blok sa občas pritrafí aj tým najlepším z kreatívneho odvetvia. Medzi nich môžeme bez pochyby zaradiť aj startupistov, ktorí denne vymýšľajú inovatívne veci a prichádzajú s novými riešeniami problémov. Zistite, ako ho identifikovať a ako mu predísť.
Kreatívne vyhorenie nastáva, keď začínate strácať zápal pre vašu prácu. Nezačínate s novými projektmi, už dlhšiu dobu neviete prísť s niečím novým a ťažko hľadáte inšpiráciu. Vyhorenie vás robí letargickým, demotivovaným a frustrovaným.
Ak niektorý z vyššie uvedených príznakov sedí aj na vás, zbystrite. Niekedy naozaj treba len čas, kým sa z neho dostanete. Nižšie uvedených 12 tipov vám však pomôže vrátiť sa späť do hry čím skôr.
1. Vytvorte si akčný plán
Napíšte si zoznam vecí, ktoré môžu slúžiť ako zdroj inšpirácii – akčný plán. Následne z nich vyraďte tie, ktoré sú nadbytočné alebo nudné.
2. Vyrozprávajte sa
Nenechávajte si veci len pre seba. Zdieľajte svoje pocity s priateľmi, pýtajte si rady od vašich kolegov, či nadriadených. Dostane sa vám viac podpory, ako by ste možno očakávali.
3. Oddýchnite si
Nebojte sa na chvíľu vypnúť a oddýchnuť si od práce. Choďte von a spravte niečo pre to, aby ste sa vrátili späť s čistou mysľou.
4. Skúste niečo nové
Všetci bývame po dlhšom čase v práci jednorozmerní. Myslíme, konáme a chováme sa podľa našich inštinktov. Aj to je často dôvod kreatívneho vyhorenia. Skúste teda vystúpiť zo svojej dennej rutiny.
5. Pite veľa vody
Voda je pre naše telo a mozog zdrojom pre dennodenné fungovanie. Náš mozog rozmýšľa rýchlejšie, je kreatívnejší a zostáva viac sústredený, keď nášmu telu dávame viac vody.
6. Nájdite si svoju múzu
Identifikujte si zdroj, ktorý vás robí šťastným, inšpiruje vás a robí vás produktívnejším. Obklopte sa kreatívnymi a inšpiratívnymi ľuďmi.
7. Túlajte sa
Prechádzky a túlanie sa sú nielen dobré pre vaše zdravie, je to aj skvelá cesta pre oddych vašej mysle, ktorej sa často následne otvoria nové cesty.
8. Nakreslite si svoju myseľ
Kreatívne vyhorenie neznamená, že vaša myseľ prestala pracovať. Funguje stále, avšak jej chýba sústredenie alebo len dočasne stratila smer. Vezmite si papier a pero a nakreslite si všetko, čo je vo vašej mysli, či už je prepchatá alebo prázdna.
9. Pozrite si komédiu
Smiech nie je liekom na úplne všetky choroby, avšak má pozitívny vplyv na vašu myseľ a telo. Zvyšuje hladinu endorfínov v mozgu a ten je potom aktívnejší.
10. Spravte niečo nudné
Presne tak, spravte niečo, o čom si myslíte, že vôbec nie je kreatívne. Pomôžte s drobnými prácami alebo si upracte plochu na počítači. Aj ukončenie takýchto malých vecí vám dá pocit malého úspechu, čo môže naštartovať vašu kreatívnu dušu.
11. Rozšírte si obzory
Zmeňte svoje okolie, cestujte na nové miesta alebo len pracujte z iného prostredia. Spoznáte iné kultúry a budete mať iný pohľad na veci, ktoré môžu byť nakoniec vašim zdrojom inšpirácie.
12. Choďte s prúdom
Aj samotné vyhorenie je naozaj súčasťou kreativity. Nadýchnite sa, pozrite sa na to z diaľky a plávajte s prúdom. Určite vás to po čase prejde.
Extra tip:
Ak si myslíte, že je vaše kreatívne vyhorenie vážnejšie, skúste si pozrieť stránku www.vyhorenie.sk, ktorá sa venuje syndrómu totálnej vyčerpanosti. Spravte si test, spoznajte príznaky vyhorenia, či jeho možné následky. Môžete sa tu skontaktovať aj s odborníkmi, ktorí vám poradia.
Vyššie uvedených 12 tipov proti kreatívnemu vyhoreniu pre vás pripravil portál Vyhorenie.sk – prvý slovenský portál o prevencii, príznakoch a následkoch syndrómu vyhorenia. Viac informácií na túto tému nájdete aj na www.vyhorenie.sk a na facebook stránke Vyhorenie.sk.