Prejsť na obsah

Po 4600 rokoch môžeme vďaka novej technológii konečne nazrieť dovnútra egyptských pyramíd

Ak ste si doteraz predstavovali vnútro pyramíd tak, ako to vyzeralo vo filme Múmia, budete zrejme dosť prekvapení. Pyramídy vyzerajú zvnútra totižto úplne inak a zrejme aj preto vydržali stáť až do dnešných čias.

Vek pyramíd zo starovekého Egypta sa odhaduje na zhruba 4500 rokov. Na svete neexistuje zrejme mnoho ľudí, ktorí by tieto monumentálne divy sveta nepoznali aspoň z obrázkov. Až doteraz sa však archeológovia z celého sveta mohli len domnievať, ako to vlastne vo vnútri pyramíd vyzerá. Vďaka novej technológii kozmických lúčov to však teraz už dokážu zistiť a to pomerne jednoducho.

Nový projekt skenovania pyramíd používa spomínané kozmické lúče na vytvorenie akýchsi vnútorných máp týchto egyptských atrakcií, na ktoré sa chodia pozerať kvantá turistov z celého sveta. Na obrázku nižšie môžete vidieť jednu zo spomínaných vnútorných máp, ktorá zobrazuje vnútornú komnatu 4600 rokov starej Bentovej pyramídy. Ako uvádza Business Insider, tento 105 metrový monument sa nachádza 40 kilometrov južne od Káhiry.

Pyramída vnútro

V starovekých časoch bola táto pyramída známa ako Južná Žiarivá pyramída. Odborníci sa domnievajú, že na tejto pyramíde bol použitý jeden z prvých egyptských pyramídových dizajnov. Jej výzor je netypický, za čo vďačí zrejme dobe v ktorej bola postavená, kedy sa pravdepodobne práve prechádzalo od schodovitých pyramíd k hladkým. Kozmické lúče, ktoré dokážu odhaliť ukrývajúce sa tajomstvá starovekých pyramíd môžu byť svojou štruktúrou prirovnávané k rontgenovým lúčom.

Pyramída scan

Vedci pri kozmických lúčoch využívajú miónové častice, ktoré dokážu preniknúť hlboko do kameňa. Dokážu vďaka nim zvonku určiť aj hrúbku samotných múrov a vytvoriť mapu vnútorných priestorov stavby. Celý proces zbierania potrebných informácií na vytvorenie takejto mapy trvá zhruba 40 dní. A keďže je v Egypte naozaj veľké množstvo pyramíd, tak vedci majú na najbližšie dobu rozhodne o zábavu postarané a my môžeme len očakávať a tešiť sa na ich nové historické objavy :)

Foto: Cairo University, History.com

Komentáre

Najnovšie