Dnešnou reportážou zakončujeme sériu článkov z najväčšieho startup eventu v strednej Európe Pioneers Festival 2013, ktorý sa uskutočnil pred dvoma týždňami vo Viedni a kde sme boli ako jediné slovenské médium. Celé toto podujatie zakončovala startupová súťaž Pioneers Startup Challenge 2013, do ktorej sa prihlásilo viac ako 850 startupov z celého sveta. Bohužiaľ Slovensko tu svoje zastúpenie nemalo, čo sa dúfajme v budúcnosti zmení.
Po absolvovaní niekoľkých vyraďovacích kôl sa sformovala finálová osmička, ktorá obsahovala startupy z rôznych krajín a aj rôznych oblastí pôsobenia. Potvrdil sa však trend, že postupne sa dostáva do módy okrem softwaru aj hardware. Niekoľkí z prezentujúcich postavili pred porotcov dokonca aj svoj produkt. Na všetkých však bolo vidno, že v pitchovaní sú ako doma a ich 3 minútové prezentácie im nerobili žiaden problém.
Ako prvý sa na pódiu predstavil taliansky startup Empatica, ktorý monitoruje životné funkcie ľudí, ako sú tlak, tep a ďalšie. Koncentruje sa domácich užívateľov, ale šéf startupu Matteo Lai povedal, že aj pre firmy by mali vedieť, či ich zamestnanci náhodou netrpia depresiami.
Nasledoval šéf amerického startupu Vires Aeronautics Harshil Goel, ktorý priniesol zaujímavé informácie. Keď sa pred pár rokmi začali konce krídel na lietadlách nahor, prinieslo to úsporu pohonných hmôt zhruba 6%. Tento startup však prepracoval krídla lietadiel tak, že úspora predstavuje až 40%, čo pri každoročných nákladoch na pohonné hmoty lietadiel vo výške 200 miliárd dolárov predstavuje skutočne výraznú úsporu. Aj preto už jednajú s NASA a americkou armádou.
Hardwarové lego s názvom Kano prišlo jednoznačne zaujať a ukázať, že počítače majú byť pre všetkých. Tento britský startup robí skladacie počítače s vlastným operačným systémom. S cenou 99 dolárov by mohli ísť na dračku po celom svete. Porotcovia ocenili hlavne krabicu, v ktorej sa poskladaný počítač nachádza.
Bulharský startup Transmetrics na čele s Asparuhom Koevom prezentoval budúcnosť logistiky, o ktorú sa chce postarať a v ktorej sa ročne točia 2 trilióny eur. Zmysel spočíva v zaplnení všetkých kapacít pri transportoch, kde sa v súčasnosti stáva, že až 40% miesta je nevyužitého.
Solarbrush, nemecký startup na robotické čistenie fotovoltaických elektrární zaujal viac produktom ako prezentáciou a ako jeden z mála nestihol zmestiť svoju prezentáciu do stanovených troch minút. Produkt je jasný ale pre bežných smrteľníkov nie moc zaujímavý, robot, ktorý dokáže dokonale vyčistiť obrovské panely fotovoltaických elektrární. Ľudia, ktorí majú zopár panelov na svojich strechách totiž skôr uprednostnia ručné čistenie.
Startup Symptoma, ktorý bol vo finále Pioneers Startup Challenge 2013 jediným domácim startupom, funguje už päť rokov, ale stále je ešte vo vývoji. Jedná sa totiž o on-line diagnostickú databázu symptómov, ktorá musí byť naozaj dokonalá. Presne o to sa salzburgský doktor Jama Nateqi aj snaží a následne chce Symptomu dostať do nemocníc.
Nasledoval chorvátsky startup BabyWatch s jedinou dámou vo finálovej osmičke Urškou Sršen, vďaka ktorému dokážu tehotné mamičky sledovať životné funkcie svojho ešte nenarodeného dieťaťa. Ide o malú krabičku, ktorá sa priloží k bruchu a ktorá na pripojený smartfón premieta už spomínané životné funkcie dieťaťa. Ich možnosť následného zdieľania ani netreba spomínať. Potenciál tohto startupu je nespochybniteľný, keďže už po uvedení prvých 500 krabičiek na trh v júli tohto roka sa okamžite všetky rozpredali. Nasledovalo 1000 ďalších kusov a scenár bol rovnaký. To znamená, že startup za pár dní predaja zarobil 100 000 dolárov. Porotu aj divákov pobavila Urška odpoveďou na otázku, čo je pre ňu najväčšia výzva, na ktorú povedala, že je to stíhať vybavovať všetky objednávky, čím zožala od všetkých zúčastnených veľký aplaus.
Posledný ôsmy pitch zostal na nemecký startup Protonet, ktorý priniesol pred porotcov oranžovú krabicu, ktorá je cloudovým systémom. Protonet však porotu veľmi nezaujal, nakoľko je podľa nich zbytočné vymýšľať niečo, čo je už raz vymyslené.
V následnej prestávke mali diváci ešte možnosť vzhliadnuť zaujímavé prezentácie, o ktorých sa môžete dočítať aj v našich reportážach z jednotlivých dní tohto podujatia. Okrem toho sa však po sále premával aj robot na kolieskach, ktorý bol ovládaný človekom so zákulisia. Podvozok bol podobný Segwayu a navrchu bola mimozemská hlava, ktorá mala v očiach zabudované kamery, vďaka ktorým videl človek v zákulisí okolie, monitor, vďaka ktorému bolo možné vidieť človeka v zákulisí a nechýbal ani mikrofón a reproduktory, aby ste s človekom v zákulisí mohli plnohodnotne komunikovať. Vieme si preto predstaviť budúcnosť, ako za nás budú takéto roboty vybavovať veci, keď sa nám nebude chcieť alebo keď budeme mať iný program. V rámci prestávky porotcovia vyberali víťaza, na ktorého bolo zvedavých aj 2500 ľudí vo veľkej sále Hofburgského paláca.
Po veľkolepom úvode vyhlasovania víťaza sa už na obrazovkách zobrazilo logo chorvátskeho startupu BabyWatch, ktorý sa stal víťazom Pioneers Startup Challenge 2013. Urška Sršen sa tak okrem tradičnej sprchy šampanského dočkala okrem iných cien aj biznisovej cesty okolo sveta so svojim startupom. My jej k jej zaslúženému úspechu, ale aj celému BabyWatch blahoželáme a budeme ich sledovať aj v budúcnosti.
Veríme, že naše štyri reportáže vás zaujali, dozvedeli ste sa z nich množstvo zaujímavostí a že budúci rok sa na Pioneers Festival 2014 spolu vidíme čo v najhojnejšom počte:)