Prejsť na obsah

Objem nákladnej prepravy padol o 11 percent. Klesá už štvrtý mesiac po sebe

Unsplash

O najnovších dátach z hospodárstva dnes informoval Štatistický úrad SR.

BRATISLAVA 21. decembra (SITA) – Zaznamenávame značný pokles objemu nákladnej prepravy. V októbri sme dosiahli úroveň 18.2 milióna ton tovaru, čo predstavuje pokles o 11,5 percenta za rok.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Nižší objem prepraveného tovaru v medziročnom porovnaní pokračoval štvrtý mesiac za sebou. Aktuálne októbrové výkony boli z dlhodobého hľadiska na úrovni 90 % hodnôt, dosiahnutých v rovnakom mesiaci pred pandémiou v roku 2019.

Ako v stredu informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ), podstatná zložka - cestná doprava, ktorá mala viac ako dvojtretinový podiel na prepravených tonách tovaru, medziročne klesla o 5,3 %. Preprava po železnici bola medziročne nižšia o 12,7 %.

„Výkony v nákladnej doprave zohľadňujúce aj prepravnú vzdialenosť v októbri roku 2022 dosiahli 3,1 mld. tonokilometrov, čo bolo približne na úrovni minulého roka, ale stále pod hodnotami predkovidového roku 2019,“ uviedla hovorkyňa ŠÚ Jana Morháčová.

V súhrne za desať mesiacov sa v rámci nákladnej dopravy prepravil celkovo o 1,4 % menší objem tovaru ako v rovnakom období minulého roka. „Aktuálne výkony po zohľadnení prepravných vzdialeností boli medziročne vyššie o 2 %,“ podotkla hovorkyňa štatistikov.

V osobnej doprave pokračoval už desiaty mesiac za sebou výrazný medziročný nárast prepravených osôb. Ich počet medziročne vzrástol o 15,5 % a prevýšil 58 miliónov.

Vyšší nárast dosiahol počet cestujúcich na železnici (o 21,1 %), ktorá tvorí len desatinu počtu cestujúcich v doprave. „Výkony osobnej dopravy, ktoré zohľadňujú aj dĺžku ciest, v októbri 2022 dosiahli 786 mil. osobokilometrov, v porovnaní s vlaňajškom boli vyššie takmer o 24 %. Vysoký medziročný rast ovplyvnil nárast prepravných vzdialeností najmä v železničnej doprave,“ priblížila Morháčová.

Za desať mesiacov roka osobnou dopravou cestoval o tretinu vyšší počet cestujúcich ako pred rokom a po zohľadnení prepravných vzdialeností takmer o polovicu vzrástol počet osobokilometrov.

Tržby odvetvia doprava a skladovanie boli v októbri medziročne vyššie o 14,8 %. Výsledok bol zapríčinený rastom najvýznamnejšej zložky odvetvia pozemnej dopravy a dopravy potrubím, ako aj druhej najväčšej zložky - skladových a pomocných činností.

Zamestnanosť v doprave a skladovaní bola v októbri medziročne vyššia o 2,6 %. Priemerná nominálna mesačná mzda v tomto odvetví dosiahla v októbri 1 189 eur, čo predstavoval nárast oproti vlaňajšku o 8,4 %. Reálna mzda v odvetví, po zohľadnení inflácie, klesla o 5,7 %.

💡
Nákladná doprava klesla o vyše desať percent oproti hodnotám predchádzajúceho roka. Ide už o štvrtý kontinuálny mesačný pokles.

Komentáre

Najnovšie