Prejsť na obsah

Ničí celonočné nabíjanie batériu v tvojom iPhone?

Možno ste už počuli nejakých odborníkov, ktorí hovorili, že pokiaľ nabíjate svoj iPhone celú noc, môže dôjsť k poškodeniu jeho batérie. Podľa Battery University nabíjanie smartfónu aj potom, čo je plne nabitý spôsobuje, že telefón pracuje vo vysokom napätí, znižuje sa jeho výkon a môže to spôsobiť trvalé poškodenie. Zdá sa však, že to tak vôbec nie je.

Portál Quora je skvelá stránka, kde keď položíte akúkoľvek otázku, nad ktorou si lámete hlavu, môžete si byť istý, že na ňu aj dostanete odpoveď. Tak to bolo aj v prípade celonočného nabíjania iPhonov. Od technolgického inžiniera Jessyho Hollingtona prišla zaujímavá reakcia. V nej sa vyjadril, že celonočné nabíjanie iPhonu batérii nijako neubližuje. “Nabíjanie vášho iPhonu od 90% taktiež vôbec nepoškodzuje batériu. Jednoducho povedané, nemôžete ho prebiť“, uviedol Hollington.

staying-charged-mobile-phone

Akékoľvek zariadenie používajúce lítium-iónové alebo lítium-polymérové batérie musí obsahovať nabíjací okruh, ktorý prestane v nabíjaní pri dosiahnutí úrovne 100%. V podstate sú batérie v smartfónoch takmer rovnako inteligentné ako samotný smartfón :) Tech spoločnosti ako Apple, Samsung a mnohé ďalšie používajú práve spomínané lítium-iónové batérie, ktoré majú už časom overené.

To však nie je všetko. Ako uvádza Independent, lítium-iónové batérie majú stanovený a obmedzený počet nabíjacích cyklov ( v prípade iPhonu je to niečo cez 500 nabití). Nabíjacie cykly sa delia na úplné, ktoré nabijú smartfón doplna a čiastkové, ktorými si svoj iPhone len čiastočne dobijete. Inými slovami, zakaždým keď nabíjate svoj iPhone od 90%, využívate len desatinu úplného nabíjacieho cyklu.

iphone

Neodporúča sa ani úplné vybitie iPhonu na 0%, namiesto toho začnite nabíjať svoje jabĺčko, keď zostatok batérie ukazuje aspoň 10%, inak si zbytočne vyčerpáte ďalší úplný nabíjací cyklus. Ak na to párkrát pozabudnete, nie je to žiadna tragédia. Avšak skúste si na to občas spomenúť a zbytočne si tak neskracovať životnosť batérie vo vašom iPhone alebo inom smartfóne ;)

Komentáre

Najnovšie