Prejsť na obsah

Nepredané potraviny budú talianske supermarkety musieť darovať na charitu

Problém s vyhadzovaním nepredaných potravín supermarketmi zažívame už dlhšiu dobu. Týka sa to aj samotného Slovenska, kde sa však zatiaľ tento problém veľmi nerieši. Inšpiráciu by sme mohli hľadať v iných európskych krajinách.

V Taliansku by sa mal v blízkej dobe presadiť zákon, prikazujúci supermarketom darovať nepredané potraviny na charitu. Po Francúzsku by sa tak stalo len druhou európskou krajinou, ktorá tento problém rieši zákonom. V krajine galského kohúta vo februári schválili zákon zakazujúci supermarketom vyhadzovať alebo ničiť nepredané potraviny. Pre supermarkety, ktoré sa týmto zákonom nebudú riadiť sú pripravené vysoké pokuty.

Taliansko však supermarkety nechce pokutovať, ale motivovať. Preto sa zameralo na podnikateľskú motiváciu pri prispievaní potravinami a riešení problému s odpadom, s ktorým táto krajina dlhodobo bojuje. Náklady na boj s už existujúcim odpadom sa odhadujú na závratných 12 miliárd dolárov. Ako ďalej informuje portál Business Insider, doposiaľ fungoval celý systém tak, že každý taliansky bar, reštaurácia alebo supermarket musel oznámiť o svojom zámere darovať potraviny vopred.

Nový zákon však umožní zníženie odpadových daní, ktorých výška sa bude pohybovať podľa toho, koľko potravín dajú jednotlivé prevádzky na charitu. Taliansky minister pôdohospodárstva Maurizio Martina povedal: “Robíme pre spoločnosti jednoduchšie potraviny darovať, ako ich ničiť. Každý rok prerozdelíme 550 miliónov ton nadbytočných potravín, avšak chceme, aby to v roku 2016 bola miliarda.“

wefood

Znižovanie potravinového odpadu je čoraz viac aktuálna téma vo viacerých európskych štátoch. Ako povedal francúzsky politik Arash Derambarsh, “problém je jednoduchý, máme potraviny, ktoré vyhadzujeme a chudobných ľudí, ktorí sú hladní.“ V Dánsku sa s touto myšlienkou stotožňujú rovnako. Vďaka charitatívnej iniciatíve totižto v Kodani vznikol Wefood – prvý supermarket s nepredanými potravinami, ktoré by inak boli vyhodené. Dobrovoľníci zvážajú potraviny zo supermarketov a iných prevádzok, ktoré vo Wefood predávajú o 30-50% lacnejšie. Wefood by mal znížiť potravinový odpad o 700 000 ton ročne.

Podobná iniciatíva je zrejme len otázkou času vo všetkých krajinách Európskej únie. Sme zvedaví, kedy nejaký podobný zákon alebo aspoň supermarket sa objaví aj u nás na Slovensku. Zrejme by sa aj u nás tešil veľkej obľube :)

Komentáre

Najnovšie