Nechávanie kúskov umelej hmoty na rôznych verejných miestach kde nepatria sa zvyčajne nazýva znečisťovaním životného prostredia. Avšak stačí iný pohľad a so znečisťovania je umenie a skrášľovanie okolitého sveta.
Nemecký umelec Jan Vormann cestuje posledných šesť rokov po svete a má naozaj zaujímavú záľubu. Zničené diery v budovách, na uliciach a mostoch po celom svete vypĺňa kockami zo stavebnice Lego. Niekto by o ňom presne mohol povedať, že robí len neporiadok, avšak Jan je len lepším a všímavejším človekom ako mnoho ostatných. Interaktívna mapa na webe jeho projektu zobrazuje takmer 40 miest v USA, Európe, Amerike a Ázií, ktoré Vormann navštívil a po ich rozkliknutí sa vám zobrazia jednotlivé fotografie opráv legovými kockami. Na Slovensku ani v Čechách podľa tejto mapy zatiaľ Jan nebol.
Jeho projekt Dispatchwork je zmysluplný aj z dôvodu, že Lego je stavebnica známa po celom svete a vďaka svojej farebnosti dokáže aj obyčajné a škaredé veci skrášliť a rozjasniť. Vormann pre portál Hi-Fructose povedal, že vyhľadáva predovšetkým historické stavby a napríklad aj také, ktoré majú politickú minulosť, ako napríklad vlaková stanica v Berlíne, z ktorej bolo deportovaných množstvo židov počas druhej svetovej vojny. Vormann dodal, že Lego v takýchto stavbách nemá odľahčiť podobné hrôzostrašné udalosti ale pridať do nich akúsi farebnosť dneška v podobe materiálu, ktorý každý na svete vníma rovnako.
Jan Vormann má často aj rôznych dobrovoľných pomocníkov v podobe študentov alebo celých rodín, ktorí s ním trávia deň hraním sa s Legom v uliciach po celom svete spolu s ním. Ako uvádza portál The Verge, viac o tomto projekte aj o samotnom Vormannovi sa môžete dozvedieť v dokumente Beyond the Brick, ktorý spoločnosť Lego natočila v roku 2014. Projekt Dispatchwork Nemca Jana Vormanna ukazuje, aké jednoduché môže byť zlepšovanie a skrášľovanie sveta okolo nás. Aj malé farebné kúsky plastu totiž dokážu vytvoriť celok, ktorý robí náš svet krajším! :)