Prejsť na obsah

Negatívny scenár slovenského priemyslu sa naplňuje

Unsplash

Industriálna výroba prudko spomaľuje, potvrdzujú najnovšie dáta.

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Priemyselná produkcia v novembri poklesla o 10,8 %. Priemysel tak podľa Štatistického úradu SR zvýšil svoje zaostávanie prejavujúce sa v posledných mesiacoch.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V novembri 2022 vyprodukoval o takmer 14 % vyššiu hodnotu ako priemerne v roku 2015. Bol to o výrazne nižší výkon ako dosahovali novembrové výkony kľúčového odvetvia slovenskej ekonomiky v predošlých piatich rokoch.

Aktuálny výsledok odvetvia v jedenástom mesiaci najvýznamnejšie ovplyvnil pokles produkcie v energetike spolu s ťažbou dobývaním, pričom energetika patrí k podielovo najväčším odvetviam v slovenskom priemysle a už takmer rok pokračuje vo výraznom útlme.

Významnejší vplyv na celkový výkon priemyslu mal tiež pokles vo výrobe dopravných prostriedkov, pokles vo výrobe z gumy a plastu, vo výrobe kovov a kovových konštrukcií a tiež medziročne nižšia výroba strojov a zariadení.

Len štyri odvetvia mali počas novembra medziročne vyšší výkon.

Najzásadnejší vplyv mal mierny rast výroby elektrických zariadení a dynamický rast v podielovo menšom odvetví, vo výrobe farmaceutických výrobkov.

Pozitívne prispela tiež mierne vyššia produkcia výroby koksu a ropných produktov.

💡
Slovenský priemysel v novembri významne pribrzdil.

Komentáre

Najnovšie