Prejsť na obsah

Najbližšie mesiace podľa analytikov prinesú ešte vyššie úrokové sadzby

Unsplash

Dôvodom sprísňovania monetárnej politiky je vysoká inflácia. Tá ujedá z kúpnej sily našich výplat.

BRATISLAVA 10. januára (SITA) – Čaká nás ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Aspoň také sú dnes očakávania popredných slovenských analytikov.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Podľa makroanalytika VÚB Zdenka Štefanidesa Európska centrálna banka (ECB) od júna 2022 pravidelne zvyšuje svoje úrokové sadzby, pretože rast cien v eurozóne už dva roky nepretržite prekvapuje centrálnych bankárov smerom nahor. A to ich núti pokračovať v sprísňovaní menovej politiky a zvyšovaní sadzieb.

„Podľa našich očakávaní spolu o ďalšieho poldruha percentuálneho bodu. To zvýši dvojtýždňovú refinančnú sadzbu až na úroveň 4 %. V porovnaní s jej stavom na úrovni 0 % ešte v prvej polovici roku 2022 to bude znamenať výrazné sprísnenie finančných podmienok,“ komentuje Štefanides.

K sprísneniu finančných podmienok navyše podľa neho prispeje aj zmena v kvantitatívnom manažmente nákupov aktív, keďže po rokoch nákupov dlhopisov ECB plánuje v roku 2023 otočiť a začať znižovať objem svojho portfólia nakúpených dlhopisov.

Pre Slovensko táto zmena nastavenia politiky ECB môže podľa Štefanidesa priniesť ďalšie zásadné sprísnenie podmienok na pôžičky.

„ECB totiž bola jedným z kľúčových nákupcov slovenských dlhopisov na sekundárnom trhu a udržiavala dopyt po nich vysoký aj v časoch, keď investori zo súkromného sektora vo svojom záujme o slovenské dlhopisy poľavili,“ doplnil Štefanides.

Analytik Tatra banky Boris Fojtík však očakáva aj zvrat. Vyjadrenia Európskej centrálnej banky posunuli prognózy jej hlavnej refinančnej sadzby o celý percentuálny bod vyššie.

Zo súčasnej úrovne 2,5 percenta by sa tak do polovice roka 2023 mala dostať až k štyrom percentám. „Ďalšie zvýšenia nad túto úroveň už neočakávame,“ doplnil Fojtík.

Vyššie úrokové sadzby tu však nebudú podľa neho navždy. „O prvých poklesoch sadzieb určovaných ECB uvažuje prognóza kolegov z Raiffesen Research už koncom prvého polroka 2024,“ dodal Fojtík.

„Keďže úrokové sadzby bánk ešte naplno nereflektujú ani októbrové zvýšenie sadzieb ECB, je zrejmé, že úrokové sadzby porastú aj v novom roku,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

A keďže sa pre rok 2023 očakáva ďalšie zvýšenie centrálnych sadzieb ECB, to vytlačí priemerný úrok pri nových hypotékach podľa analytika nad 4 %. „A ak by tempo zvyšovania centrálnych sadzieb ECB bolo rýchlejšie, ako sa obecne čaká, je úplne realistické presiahnutie 5-percentnej hranice,“ myslí si Búlik.

Pre banky to znamená, že sa budú opäť snažiť neprichádzať o klientov a budú mať tendenciu viac im vyjsť v ústrety pri refixácii úverov.

Na trhu pravdepodobne podľa Búlika uvidíme viac bánk, ktoré klientom schvália hypotéku a následne im dajú šesť, na výnimku až osem mesiacov čas na nájdenie vhodnej nehnuteľnosti.

„Tento model umožňuje klientom zafixovať si aktuálny úrok bez toho, aby museli rýchlo a možno v strese nájsť nehnuteľnosť na kúpu. A zároveň im dáva šancu získať na poklese cien bývania napríklad pri starších bytoch,“ dodal Búlik.

💡
Úrokové sadzby budú podľa analytikov zrejme ďalej rásť, no neskôr by mala prísť zmena.

Komentáre

Najnovšie