Prejsť na obsah

Na rozvoj chudobných okresov išlo o tretinu viac prostriedkov ako naposledy

Unsplash

Celkový objem prostriedkov vzrástol na 60 miliónov eur.

BRATISLAVA 26. januára (SITA) – Do zanedbaných regiónov prúdi čoraz viac štátnych peňazí a potvrdzujú to aj najnovšie dáta.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Štát poskytol najmenej rozvinutým okresom v rokoch 2020 až 2022 regionálne príspevky v objeme približne 60 miliónov eur. Táto podpora tak vzrástla o 36 percent oproti rokom 2017 až 2019, kedy okresy s najvyššou nezamestnanosťou získali 44 miliónov eur.

Podľa Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) v minulom roku z regionálnych príspevkov rozdelili 17,5 milióna eur na 243 projektov. Z toho takmer 12 miliónov eur išlo na 159 projektov rozšírenia a modernizácie výroby podnikateľských subjektov. Ministerstvo chce požiadať rezort financií o zvýšenie regionálnych príspevkov, keďže môže využiť trojnásobne väčší objem.

„Popri eurofondoch sú regionálne príspevky veľmi dôležitý a účinný doplnkový nástroj podpory týchto regiónov. Takmer 70 percent zo všetkých regionálnych príspevkov sme dali na rozšírenie a modernizáciu výroby, takisto sme podporili cestovný ruch, odborné vzdelávanie, malé a užitočné projekty, ktoré pomáhajú miestnej ekonomike,“ informovala vo štvrtok poverená ministerka regionálneho rozvoja Veronika Remišová (Za ľudí).

Za uplynulé tri roky sa podľa vicepremiérky z regionálnej podpory podarilo vytvoriť tisíc nových pracovných miest, z toho vlani vyše päťsto. „Aj vďaka tejto schéme máme dnes nezamestnanosť rovnakú akú sme mali pred pandémiou,“ uviedla Remišová s tým, že počas finančnej krízy, ktorú riešili Robert Fico a Peter Pellegrini, pribudlo 150-tisíc nových nezamestnaných živiteľov rodín.

Rezort regionálneho rozvoja pomohol najmenej rozvinutým okresom aj špeciálnymi dotačnými schémami. „Vďaka dvom výzvam v celkovej výške 20 miliónov eur si môže chodníky a cesty opraviť viac ako 150 obcí a miest,“ poznamenala Remišová. Podľa nej štát do miestnych komunikácií neinvestoval desiatky rokov a až teraz pomáhaj samosprávam tento problém aktívne riešiť.

Medzi podporenými podnikateľskými subjektmi tvoria osobitnú skupinu spoločnosti založené miestnymi samosprávami. Spolu 19 komunálnych podnikov získalo celkovú podporu vyše 1,2 milióna eur. Ministerstvo z regionálnych príspevkov vlani podporilo aj 17 projektov rozvoja v cestovnom ruchu sumou 1,3 milióna eur.

Osobitný prínos pre rozvoj regiónov podľa rezortu majú investície do školstva a vzdelávania, v tejto oblasti získalo 17 projektov príspevok v celkovej výške 1 milión eur. Do najmenej rozvinutých okresov išli financie aj na zvýšenie kvality občianskej vybavenosti v mestách a obciach. Regionálne príspevky spolu vo výške 2 milióny eur získalo 31 projektov.

V súčasnosti patria k najmenej rozvinutým okresy Kežmarok, Sabinov, Gelnica, Bardejov, Medzilaborce, Košice-okolie, Snina, Levoča, Michalovce, Stropkov, Svidník, Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance, Trebišov a Stará Ľubovňa. Ich zoznam vedie Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na základe miery evidovanej nezamestnanosti.

💡
Podpora najmenej rozvinutých okresov v uplynulých troch rokoch vzrástla takmer na 60 miliónov eur.

Komentáre

Najnovšie