Prejsť na obsah

Na DPH sme vybrali najviac za posledných dvadsať rokov

Unsplash

Úspešnosť výberu DPH sa kontinuálne zlepšuje už od roku 2012.

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) – Najlepší výber DPH v tomto tisícročí. V roku 2020 sa medzera vo výbere DPH na Slovensku znížila na 13,9 percenta. Ide o najlepší výsledok od roku 2000, uviedla Európska komisia.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Zároveň podľa predbežného odhadu Európskej komisie bude pokles daňovej medzery na Slovensku pokračovať aj v roku 2021. Komisia odhaduje pokles až na úrovni 8,8 %. V tlačovej správe o tom informovalo Ministerstvo financií SR.

Slovensko podľa rezortu financií od roku 2012 kontinuálne zlepšuje úspešnosť výberu DPH. Kým v roku 2012 sa na DPH nepodarilo vybrať viac ako tretinu jej potenciálneho výnosu, v roku 2020 sa medzera na DPH zúžila na 13,9 %, čo je historicky najlepší výsledok Slovenska podľa aktuálnych meraní Európskej komisie od roku 2000.

„Ak by sa nám v roku 2020 podarilo dosiahnuť úspešnosť výberu DPH priemeru krajín EÚ zodpovedajúcu daňovej medzere na úrovni 9,1 %, rozpočtová kasa by si polepšila o spravodlivo vybraných 380 miliónov eur," upozorňuje ministerstvo.

Podľa predbežného odhadu Európskej komisie, Inštitútu finančnej politiky, ako aj finančnej správy výraznejší pokles daňovej medzery pokračoval aj v minulom roku. „Vývoj efektívnej daňovej sadzby na DPH naznačuje, že klesajúci trend zaznamenáme aj v aktuálnom roku," tvrdí rezort financií.

💡
Medzera vo výbere DPH sa znížila na 13,9 percenta. Ide o najlepší výsledok od roku 2000.

Komentáre

Najnovšie