Prejsť na obsah

Minulý rok bola inflácia najvyššia od roku 1993

Unsplash

Celkový rast cien sa minulý rok zastavil na úrovni 12,8 percenta, informoval Štatistický úrad.

BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Rekordný rok pre rast cien. Aj tak sa dá charakterizovať inflácia v roku 2022. Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli v priemere o 12,8 %.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Rast cien sa v minulom roku podľa Štatistického úradu SR výrazne zdynamizoval. Inflácia v roku 2021 dosiahla 3,2 % a od roku 2005 ani raz neprekročila hranicu 5 %. Vlaňajšia ročná inflácia tak prekonala predošlé maximum z roku 2000, kedy rast cien dosiahol 12 %.

Vyššia inflácia bola nameraná iba v prvom roku existencie samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, kedy inflácia prekročila 23 %, pri mierne odlišnej metodike ako v súčasnosti.

Vysoký rast cien sa prejavil najmä kvôli zdražovaniu tovarov patriacich do dvoch hlavných výdavkových skupín domácností na Slovensku, a to potravín a nealkoholických nápojov ako aj bývania s energiami, ktoré spolu tvoria 47 % percent výdavkov.

Pri potravinách sa ceny zvýšili o 19,3 %, pričom vyšší rast sa prejavil vo všetkých deviatich sledovaných skupinách potravinových produktov.

Najväčší vplyv na výdavky domácností mal celkový rast cien mäsa o viac ako 18 %, ďalej mlieka, syrov a vajec o viac ako 20 % ako aj chleba a obilnín ktoré sa za rok zvýšili približne o 21%.

Najdynamickejšie stúpli ceny olejov a tukov o viac ako 42 %, ale ide o tovary s nižšou váhou vo výdavkovom koši. Ovocie bolo o 10 % a zelenina o 20 % drahšie ako v priemere v roku 2021.

Pri bývaní a energiách to bol medziročný rast cien o 15,5 %. Takýto vývoj najvýraznejšie ovplyvnilo po úpravách regulovaných cien pre domácnosti zvýšenie cien energií na začiatku roka.

K tomu sa v druhom polroku pripojil zrýchlený rast cien najmä dreva, preto pevné palivá za celý rok zdraželi o štvrtinu.

Celkový rast výdavkov na bývanie ovplyvnilo tiež pokračujúce zdražovanie stavebných materiálov, ktoré sa prejavovalo počas celého roka vo viacerých položkách bývania.

Z uvedeného dôvodu v priemere za rok stúplo imputované nájomné o viac ako 18 % a údržba a opravy obydlia o takmer 19 %.

Tretí najvýznamnejší vplyv na vývoj miery inflácie v roku 2022 mali pohonné látky, ktoré zdynamizovali rast cien v odbore doprava. Ich ceny zaznamenali rekordné rasty aj hodnoty najmä v druhom štvrťroku, kedy mesiac pred prázdninami rast prekročil 40 %.

V priemere za celý rok boli pohonné hmoty drahšie o 26 %. O 5 % vyššie ceny museli ľudia vynaložiť tiež pri nákupe dopravných prostriedkov.

Počas roka vzrástli tiež ceny v oblasti stravovania o 17 %, v marci sa zvýšili ceny poštových služieb, do vrecka sme museli siahnuť hlbšie aj pri nákupe novín, kníh a kancelárskych potrieb.

K rastu inflácie prispeli aj vyššie ceny za tovary a služby pre osobnú starostlivosť, vrátane drogérií. Zvýšenie v rozpätí o 8 % až 10 % sa prejavilo aj v cenách vybraných služieb ako sú služby zubárov, zdravotníckeho personálu, služieb veterinárov či kadernícke služby.

💡
Priemerná inflácia za celý rok 2022 dosiahla 12,8 %.

Komentáre

Najnovšie