Minulý rok bola inflácia najvyššia od roku 1993

Minulý rok bola inflácia najvyššia od roku 1993
Unsplash

Celkový rast cien sa minulý rok zastavil na úrovni 12,8 percenta, informoval Štatistický úrad.

BRATISLAVA 13. januára (SITA) – Rekordný rok pre rast cien. Aj tak sa dá charakterizovať inflácia v roku 2022. Spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli v priemere o 12,8 %.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Rast cien sa v minulom roku podľa Štatistického úradu SR výrazne zdynamizoval. Inflácia v roku 2021 dosiahla 3,2 % a od roku 2005 ani raz neprekročila hranicu 5 %. Vlaňajšia ročná inflácia tak prekonala predošlé maximum z roku 2000, kedy rast cien dosiahol 12 %.

Vyššia inflácia bola nameraná iba v prvom roku existencie samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993, kedy inflácia prekročila 23 %, pri mierne odlišnej metodike ako v súčasnosti.

Vysoký rast cien sa prejavil najmä kvôli zdražovaniu tovarov patriacich do dvoch hlavných výdavkových skupín domácností na Slovensku, a to potravín a nealkoholických nápojov ako aj bývania s energiami, ktoré spolu tvoria 47 % percent výdavkov.

Pri potravinách sa ceny zvýšili o 19,3 %, pričom vyšší rast sa prejavil vo všetkých deviatich sledovaných skupinách potravinových produktov.

Najväčší vplyv na výdavky domácností mal celkový rast cien mäsa o viac ako 18 %, ďalej mlieka, syrov a vajec o viac ako 20 % ako aj chleba a obilnín ktoré sa za rok zvýšili približne o 21%.

Najdynamickejšie stúpli ceny olejov a tukov o viac ako 42 %, ale ide o tovary s nižšou váhou vo výdavkovom koši. Ovocie bolo o 10 % a zelenina o 20 % drahšie ako v priemere v roku 2021.

Pri bývaní a energiách to bol medziročný rast cien o 15,5 %. Takýto vývoj najvýraznejšie ovplyvnilo po úpravách regulovaných cien pre domácnosti zvýšenie cien energií na začiatku roka.

K tomu sa v druhom polroku pripojil zrýchlený rast cien najmä dreva, preto pevné palivá za celý rok zdraželi o štvrtinu.

Celkový rast výdavkov na bývanie ovplyvnilo tiež pokračujúce zdražovanie stavebných materiálov, ktoré sa prejavovalo počas celého roka vo viacerých položkách bývania.

Z uvedeného dôvodu v priemere za rok stúplo imputované nájomné o viac ako 18 % a údržba a opravy obydlia o takmer 19 %.

Tretí najvýznamnejší vplyv na vývoj miery inflácie v roku 2022 mali pohonné látky, ktoré zdynamizovali rast cien v odbore doprava. Ich ceny zaznamenali rekordné rasty aj hodnoty najmä v druhom štvrťroku, kedy mesiac pred prázdninami rast prekročil 40 %.

V priemere za celý rok boli pohonné hmoty drahšie o 26 %. O 5 % vyššie ceny museli ľudia vynaložiť tiež pri nákupe dopravných prostriedkov.

Počas roka vzrástli tiež ceny v oblasti stravovania o 17 %, v marci sa zvýšili ceny poštových služieb, do vrecka sme museli siahnuť hlbšie aj pri nákupe novín, kníh a kancelárskych potrieb.

K rastu inflácie prispeli aj vyššie ceny za tovary a služby pre osobnú starostlivosť, vrátane drogérií. Zvýšenie v rozpätí o 8 % až 10 % sa prejavilo aj v cenách vybraných služieb ako sú služby zubárov, zdravotníckeho personálu, služieb veterinárov či kadernícke služby.

💡
Priemerná inflácia za celý rok 2022 dosiahla 12,8 %.