Prejsť na obsah

Minulý rok bol najsilnejší v histórii z pohľadu investícií do komerčných nehnuteľností

Unsplash

Vyplýva to z aktuálnej analýzy realitnej a poradenskej spoločnosti CBRE.

BRATISLAVA 9. januára (SITA) – Realitný trh na Slovensku naďalej rastie. Po prvýkrát v histórii samostatného Slovenska sa v segmente komerčných nehnuteľností preinvestovala viac ako jedna miliarda eur.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Vyplýva to zo správy globálnej realitno-poradenskej spoločnosti CBRE. Tá uvádza, že napriek neistote na realitnom trhu spôsobenej najprv pandémiou COVID-19 a neskôr vojnovým konfliktom na Ukrajine, sa stal rok 2022 z hľadiska celkového investičného objemu najsilnejším v histórii Slovenska.

V rámci slovenského trhu komerčných nehnuteľností sa vlani preinvestovalo 1,1 miliardy eur.

Podľa obchodného riaditeľa CBRE Slovensko Ľubora Procházku celkový objem investícií na Slovensku medziročne vzrástol o 48 percent.

„Predpoklady zo začiatku roka sa naplnili a na Slovensku bola po prvýkrát pokorená méta jednej miliardy eur. Z hľadiska sektorov evidujeme v roku 2022 nárast primárne v kancelárskych a maloobchodných nehnuteľnostiach, darilo sa však aj ostatným segmentom ako napríklad logistike,“ poznamenal Procházka.

Minulý rok bol podľa CBRE rekordný aj pre slovenský trh s kanceláriami, ktoré predstavovali až 55 percent z celkového objemu investícií. „Celkovo išlo až o štrnásť transakcií, pričom drvivá väčšina bola realizovaná v Bratislave," priblížila spoločnosť s tým, že tri transakcie predstavovali objem vyšší ako 50 miliónov eur.

Druhým najvýznamnejším sektorom bola oblasť investícií do nákupných centier. „Po minuloročnom predaji Auparku v Bratislave sa podarilo sfinalizovať predaj nákupného centra v Košiciach – Optima Košice," dodáva CBRE s tým, že jedno z najväčších nákupných centier na Slovensku bolo predané za 118 miliónov eur.

Investície v oblasti maloobchodu sa vyšplhali na takmer 350 miliónov eur, pričom predstavovali takmer 31 percent z celkového objemu. „Investície do logistiky a výrobných priestorov boli sprevádzané najmä predajom menších hál a v niektorých prípadoch aj koncovému užívateľovi," konštatuje spoločnosť.

Napriek tomu mala logistika a výrobné priestory zastúpenie približne 13 percent z celkového investičného objemu. Zvyšné jedno percento predstavujú investície v oblasti rezidenčných nehnuteľností.

💡
Na trhu komerčných nehnuteľností sa vlani preinvestovala viac ako jedna miliarda eur.

Komentáre

Najnovšie