Prejsť na obsah

Miliardový globálny startup Uber má obrovský problém, ktorý môže všetko zmeniť

Uber je obrovský prepravný taxi startup, respektíve spoločnosť, ktorá pôsobí v mnohých mestách po celom svete. Jej hodnota sa stále drží na hodnote okolo 40 miliárd dolárov, aj keď Uber chcel ešte pred mesiacom získať investíciu vo výške až dve miliardy dolárov, ktorá sa zatiaľ neuskutočnila. Od svojho vzniku však bojuje tento kalifornský startup so zákonmi, ktoré sa krajinu od krajiny líšia a Uber má v mnohých krajinách problém s legalitou svojej služby. Najnovší a doteraz zrejme aj najväčší problém však bude možno pre túto miliardovú spoločnosť takzvaný game-changer, ktorý môže podstatne zmeniť a skomplikovať ďalšie fungovanie Uberu.

Uber Cars

Kalifornská pracovná komisia totižto rozhodla, že bývalá zamestnankyňa Uberu Barbara Ann Berwick, ktorá sa dostala s touto spoločnosťou do sporu, bola v skutočnosti zamestnankyňou tejto spoločnosti a nie len nezávislý zmluvný spolupracovník, ktorých si spoločnosť zazmluvňuje ako šoférov. Agentúra Reuters ďalej uviedla, že Uber je tým pádom taktiež povinný svojej bývalej zamestnankyni zaplatiť náhradu mzdy za rok 2014 vo výške viac ako 4000 dolárov. Ako povedala hovorkyňa spoločnosti Uber, toto rozhodnutie platí len na tento prípad, nie na celú spoločnosť.

Je však možné a celkom reálne, že po prvom rozhodnutí prídu aj rozhodnutia ďalšie a možno aj celkové, čo by bol zrejme začiatok konca ako Uberu, tak aj podobnej konkurenčnej služby Lyft. Spoločnosti by totižto svojich takzvaných nezávislých zmluvných spolupracovníkov museli zamestnať a platiť im ako sociálne aj zdravotné odvody, čím by sa stali podobným klasickým taxislužbám. Avšak kvôli svojej globálnej veľkosti by to s najväčšou pravdepodobnosťou nemal Uber ako udržať.

Uber hq

Aj keď Uber tvrdí, že nie je zamestnávateľom z dôvodu, že len spája šoférov so zákazníkmi, americké orgány sa to ako sa zdá moc nepresvedčilo. Aj kvôli týmto značným problémom je celkom jasné a zreteľné, prečo Uber aktívne pracuje na vývoji svojho samojzadiaceho auta. Je otázne, či sa podarí tomuto gigantovi prekonať všetky čoraz viac objavujúce sa problémy, kým sa stane tento hlavný cieľ v podobe samojazdiaceho Uber auta realitou. Na Slovensku po minuloročnom oznámení príchodu stále čakáme na reálne spustenie služby, ktorého sa hádam dočkáme ešte pred príchodom spomínaných samojazdiacich taxíkov:)

Uber Bratislava

Komentáre

Najnovšie