Prejsť na obsah

Miliardové Airbnb v roku 2008 ponúkalo 10% spoločnosti za 150 tisíc, investori ho však takto odmietli

Airbnb, služba, ktorú poznajú a aktívne používajú milióny ľudí po celom svete. Či už na zarábanie prenajímaním svojich nehnuteľností, alebo na nájdenie a prenajatie vhodného bytu alebo domu takmer kdekoľvek na svete. Aktuálne je na tom Airbnb skvele, pretože jeho hodnota po poslednej investícii stúpla už na závratných 25 miliárd dolárov. Nebolo však tomu tak vždy.

Momentálne na Airbnb nájdete viac ako 1,2 milióna ponúk zo 190 krajín sveta na prenájom vlastnej nehnuteľnosti alebo aspoň izby v nej. Zakladateľ tohto dnes veľmi úspešného kalifornského startupu Brian Chesky však nedávno na portáli Medium.com zverejnil reakcie investorov, ktorým Airbnb cez svojho známeho Michaela Siebela v roku 2008 ponúklo 10% podiel vo firme za 150 tisíc dolárov pri valuácii 1,5 milióna dolárov. Ponuku zaslali 7 investorom, z ktorých 5 na email aj odpovedalo. Všetci však negatívne, čo zrejme dnes ľutujú ako jednu z najväčších životných chýb. Zo 150 tisíc dolárov by totižto v priebehu 7 rokov mali 2,5 miliardy dolárov, čo je už skutočne slušný balík peňazí.

Pozrite sa teda na 5 spomínaných reakcií investorov, ktorý túto ponuku v roku 2008 odmietli. Vo všetkých ide v podstate o slušné odmietnutie, kde je najväčšou príčinou nezáujem investora o oblasť, v ktorej sa Airbnb chce presadiť. To však nevedeli zrejme o očakávaných tržbách Airbnb za rok 2015, ktoré sa blížia k hranici jednej miliardy dolárov.

Airbnb1 Airbnb2 Airbnb3 Airbnb4 Airbnb5Príbeh Airbnb si môžete pozrieť aj v našej nedávnej infografike o príbehu tohto startupu. Jeho zakladateľ Brian Chesky na záver  už len dodal, že nabudúce keď váš nápad investor odmietne, spomeňte si na tieto emaily. K tomuto názoru sa pridávame aj my, pretože toto je skvelý príklad, ako aj napriek tomu, že pár ľudí možno neoslovíte, môžete mať už o pár rokov neskôr jeden z najhodnotnejších startupov sveta! :)

Komentáre

Najnovšie