Prejsť na obsah

Na Manhattane má Tesla už takmer trikrát viac nabíjačiek ako je počet čerpacích staníc!

Čo vám napadne, keď sa povie slovo elektromobil? Väčšinu, ak nie všetkých zrejme napadne najznámejšia značka elektromobilov na svete Tesla Motors. A to zrejme napadne aj samotným New Yorčanom.

Na Manhattane totiž táto automobilka neustále buduje a rozširuje sieť svojich nabíjacích staníc. Tá by ku koncu marca mala zahŕňať 105 nabíjačiek, kým počet klasických čerpacích staníc v tejto časti New Yorku je len 40. Stratégiou Tesly sú partnerstvá s hotelmi a reštauráciami, pri ktorých inštaluje svoje nabíjačky. Najnovšie už automobilka začala s inštaláciou svojich nabíjacích zariadení aj vo verejných garážach s hodinovým, denným alebo mesačným parkovaním. Vo väčšine z nich je možné nabíjačky použiť zdarma.

Tieto 240 voltové nabíjačky s označením Level 2 používajú dokážu za hodinu nabiť Model S alebo Model X elektrinou na dojazd takmer 100 kilometrov. Na plne nabitú batériu vo svojej Tesla si musia majitelia počkať štyri hodiny. Pri nabíjaní so 120 voltovými nabíjačkami s označením Level 1 (napríklad z domácej zásuvky), by plné nabitie batérie trvalo viac ako deň. Na porovnanie, najvýkonnejšie nabíjačky Tesla Supercharger s označením Level 3 dokážu nabiť Teslu doplna za menej ako hodinu. Štyri Tesla Supercharger nabíjačky máme aj na Slovensku, konkrétne v Sielnici pri Zvolene (na obrázku z TeslaClub.sk nižšie).

Tesla SuperCharger Sielnica

Na Manhattane podľa spoločnosti Tesla jazdí zhruba 1500 ich elektromobilov. Zvyšok vozidiel, teda 150 000 – 200 000 sú bežné autá. Vďaka prítomnosti metra tu však má vlastné auto len každá štvrtá domácnosť. Spomínané Tesla nabíjačky fungujú len pre Tesly. Ako píše portál ExtremeTech, Modely S aj X však dokážu vďaka špeciálnemu adaptéru čerpať energiu aj z bežných univerzálnych nabíjačiek, ktoré sú určené aj pre ostatné elektromobily ako napríklad Nissan Leaf, BMW i3 a ďalšie.

Počet elektromobilov a plug-in hybridov (dobíjacie autá s elektromotorom a spaľovacím motorom) predaných v USA v roku 2015 predstavuje približne 115 000 vozidiel, z čoho Tesle patrí najväčší – 21% podiel. Zvyšných 79% elektromobilov a plug-in hybridov sa však dokáže nabíjať len na bežných nabíjačkách a preto môže nastať problém, keď prídu majitelia takýchto áut na parkovisko, kde je len Tesla nabíjačka. Majitelia parkovísk a ďalších objektov však môžu dať vybudovať aj bežnú univerzálnu 240 voltovú nabíjačku za zhruba 500 dolárov (+cena montáže).

Niet sa však čo čudovať, že nabíjacie stanice Tesly sa tak rozmáhajú. Ich kompletné zriadenie totiž financuje sama spoločnosť Elona Muska. A je možné, že cieľom Tesly je aj takto motivovať ľudí ku kúpe ich elektromobilov. Avšak tí si ich zjavne kupujú aj bez toho, keďže Tesla je neohrozene najobľúbenejšou a najznámejšou značkou elektromobilov na svete :)

 

 

Komentáre

Najnovšie