Prejsť na obsah

Málo financií čí výpovede lekárov. Taký bol rok 2022 v zdravotníctve

Unsplash

Na kritickú situáciu k sektore dlhodobo upozorňuje Slovenská lekárska komora.

BRATISLAVA 6. januára (SITA) – Masívne podfinancovanie a doznievanie pandémie koronavírusu. Taký bol rok 2022 podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK).

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Nedofinancované zdravotníctvo podľa SLK funguje len vďaka zotrvačnosti a zodpovednosti, ochote a obetavosti lekárov, sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov.

„Slovenská lekárska komora opakovane v desiatkach vyhlásení, na tlačových konferenciách či stretnutiach s predstaviteľmi rezortu zdravotníctva, vlády a parlamentu upozorňovala a žiadala navýšenie zdrojov pre rezort, vrátane navýšenia platieb za poistencov štátu," uviedla k zhodnoteniu minulého roka pre agentúru SITA hovorkyňa SLK Nancy Závodská.

Lekárska komora po troch rokoch príprav v júni minulého roka predstavila návrh komplexnej reformy v materiáli s názvom Koncepcia zdravotníctva v SR podľa SLK.

„S materiálom sme oboznámili nielen odbornú a laickú verejnosť, ale aj predstaviteľov štátu zodpovedných za slovenské zdravotníctvo. Ponúkame v nej konkrétne riešenia, vrátane spôsobu financovania rezortu," povedala hovorkyňa komory.

SLK začala pracovať aj na projekte reálneho nacenenia zoznamu ambulantných výkonov vytvoreného na ministerstve zdravotníctva, o ktorom sa hovorí už dve desiatky rokov.

„Ako pilotný odbor sme nacenili odbor pneumológia a ftizeológia, ktorý patril a patrí medzi najviac zaťažené pri pandémii ochorenia COVID-19 a súčasne patrí medzi najviac podfinancované odbory," tvrdí Závodská.

Vlaňajší rok poznačili aj výpovede nemocničných lekárov. SLK upozornila na to, že aktivity Lekárskeho odborového združenia (LOZ) opakovane z vlastnej iniciatívy podporila.

„Je nám ľúto, že vedenie LOZ s nami v tejto veci vôbec nekomunikovalo a na záver, pri uviaznutí rokovaní, dokonca odmietlo aj našu ponuku na pomoc formou mediátora medzi LOZ a vládou," uviedla Závodská.

SLK nakoniec s úľavou privítala dohodu o mzdách nemocničných lekárov, ktorá odvrátila hrozbu odchodu lekárov z nemocníc a ďalšieho domino efektu v systéme. „K mnohým bodom z memoranda, napríklad týkajúcim sa ďalšieho vzdelávania lekárov a rezidentského štúdia, ktoré spadajú do zákonných kompetencií SLK a iných zdravotníckych organizácií a vzdelávacích inštitúcií, nie LOZ, však máme vážne výhrady," dodali.

💡
Rok 2022 bol podľa SLK poznačený nedofinancovaním slovenského zdravotníctva.

Komentáre

Najnovšie