Prejsť na obsah

Majiteľ firmy rozdal po jej predaji svojim zamestnancom 27 miliónov dolárov!

Každý človek zrejme zakladá firmu za cieľom jej zhodnocovania a následného zisku. A po čase, keď je firma úspešná môžu prísť rôzne ponuky na odkúpenie firmy. Niektorí na ne pristanú, iní nie. Avšak tí, čo svoju firmu predajú si väčšinou všetky peniaze z predaja nechajú a buď si za ne užívajú život alebo ich investujú do ďalšieho podnikania. A niektorí s nimi naložia úplne inak.

Nevzat Aydin je Turek, ktorý v júni 2000 založil spoločnosť Yemeksepeti. Toto slovo, ktoré v preklade znamená košík s jedlom, je názvom najväčšieho tureckého online portálu na donášku jedla. Yemeksepeti taktiež patrí dokonca do prvej trojky vo svojom segmente vrámci stredného východu a severnej Afriky. Za svoju pozíciu vďačí najmä sľubu, ktorým je doručenie jedla priamo k zákazníkovi do 30-45 minút od objednania. Mesačne spoločnosť spracuje viac ako 3 milióny objednávok.

V roku 2012 dostala spoločnosť Yemeksepeti investíciu v hodnote 44 milónov dolárov od istej firmy z New Yorku. V máji 2015 však Nevzat Aydin pristúpil na ponuku odkúpenia spoločnosti nemeckou firmou Delivery Hero za neuveriteľných 589 milónov dolárov! Čo však nasledovalo potom pripomína maximálne tak scenár z holywoodskeho filmu a nie realitu.

Nevzat Aydin

Aydin sa totiž rozhodol pripraviť pre svojich 114 zamestnancov neuveriteľné prekvapenie. Z predajnej sumy pre nich vyčlenil 27 miliónov dolárov! V priemere tak bonus na jedného zamestnanca vychádza na úžasných 237 000 dolárov. To predstavuje približne 150-násobok ich obvyklého priemerného mesačného platu. Ako ďalej uviedol Business Insider, plat mali zamestnanci na Turecko už sám o sebe veľmi slušný, pohyboval sa medzi 1000 – 2000 dolárov za mesiac.

Aydin ako CEO spoločnosti chcel odmeniť svojich zamestnancov za vybudovanie firmy ich ťažkou prácou a talentom. Pre CNNMoney povedal: „Úspešný príbeh nášho Yemeksepeti sa neodohral za jednu noc. Verím v tímovú prácu a verím v to, že úspech si omnoho lepšie a viac užijete, keď sa oň podelíte aj so zvyškom tímu“. Údajne mnoho zamestnancov aj plakalo od šťastia, keď im Aydin oznámil túto informáciu.

Nevzat Aydin zamestnanci

Podobných prípadov sa už v minulosti odohralo viac, kedy šéfovia firiem pomohli svojim zamestnancom, napríklad keď šéf daroval obličky synovi svojho zamestnanca alebo šéf vyplatil hypotéku svojho robotníka. Je úžasné, že existujú majitelia spoločností, ktorým na svojich zamestnancoch naozaj záleží a berú ich takpovediac ako svoju veľkú rodinu. Na Slovensku si to síce dokážeme predstaviť asi len ťažko, ale určite aj u nás existujú svetlé výnimky. A náhodou o nejakej takej viete, určite sa o ňu podeľte aj s nami! :)

Komentáre

Najnovšie