Prejsť na obsah

Lekárski odborári chcú harmonogram plnenia sľubov. Tlačiť budú na akúkoľvek vládu

Unsplash

Podľa Petra Visolajského sa podpisom memoranda boj zdravotníkov za lepšie podmienky nekončí.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) – Nezáleží na tom, aká vláda tu bude vládnuť, lekárski odborári budú chcieť, aby štát svoje záväzky z memoranda naďalej plnil.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Na utorkovej tlačovej besede to uviedol predseda LOZ Peter Visolajský. Naplnenie memoranda berie ako záväzok pre akúkoľvek vládu. LOZ podľa neho trvá na tom, aby vláda splnila všetkých osem požiadaviek lekárskych odborárov.

„Pre nás sa to zvýšením platov nemocničných lekárov nekončí," povedal. V najbližších týždňoch sa chce stretnúť s predstaviteľmi vlády a žiadať harmonogram plnenia jednotlivých opatrení.

Vládu predseda LOZ vyzýva, aby začala riešiť problémy slovenského zdravotníctva. Upozornil na to, že v memorande sa vláda zaviazala urobiť poriadok vo financovaní nemocníc, aby sa nemocnice už viac nezadlžovali. Súčasťou memoranda je tiež podľa Visolajského záväzok zaviesť systém DRG do konca roka 2024.

Kabinet má tiež zabezpečiť dostatočný počet zdravotníckeho personálu, pričom personálne normatívy majú byť súčasťou zákona. Lekárske fakulty na Slovensku majú každoročne prijať o 100 slovenských študentov medicíny viac na úkor zahraničných študentov.

Podľa podpísaného memoranda by tiež vláda mala do 30. júna 2024 presadiť nový zákon o univerzitných nemocniciach. Kabinet má tiež riešiť vzdelávanie mladých lekárov, či zvýšenie miezd zdravotných sestier.

Premiér Eduard Heger, minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a predseda LOZ Peter Visolajský na konci novembra spoločne podpísali memorandum o zlepšení systému zdravotníctva.

Vláda týmto krokom reaguje na hromadné podanie výpovedí lekárov v nemocniciach. Znenie memoranda je kompromisom, ktorý sa od polovice novembra dosiahol v rokovaniach medzi zástupcami vlády a predstaviteľmi LOZ.

Kabinet sa v memorande zaväzuje vyvinúť systémové kroky najmä k financovaniu zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov.

Ďalšie záväzky vlády hovoria o zvýšení počtu lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, podpore vzdelávania v zdravotníctve, reforme vzdelávania lekárov, či zabezpečení mzdovej konkurencieschopnosti Slovenska pri získavaní lekárov.

💡
LOZ bude tlačiť na akúkoľvek vládu, aby plnila záväzky dohodnuté v memorande.

Komentáre

Najnovšie