Prejsť na obsah

Lekárska komora: vláda musí okamžite konať

Unsplash

Inak môže podľa šéfa SLK Pavla Oravca hroziť kolaps ambulantného sektora.

BRATISLAVA 18. januára (SITA) – Prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Pavel Oravec vyzýva vládu, aby okamžite konala.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Inak sa situácia v ambulantnom sektore môže vyhrotiť tak, ako tomu bolo koncom minulého roka v nemocniciach.

Oravec upozorňuje na to, že zdravotníctvo je dlhodobo nedofinancované. Podmienky úhrad za výkony realizované v ambulanciách sa podľa neho realizujú cez zmluvy so zdravotnými poisťovňami, pričom výška týchto úhrad len málokedy zohľadňuje reálne náklady.

„V mnohých prípadoch je reálna cena výkonu dvojnásobne až trojnásobne vyššia ako suma, ktorú poisťovňa hradí ambulancii,“ povedal prezident SLK. Ako príklad uviedol komplexné vyšetrenie pacienta, za ktoré ambulancia od zdravotnej poisťovne dostáva 14 eur, avšak reálna cena výkonu je 37 eur.

„Žiadame jasne určiť nárok pacienta - aký rozsah zdravotnej starostlivosti dostane pacient z verejného zdravotného poistenia," povedal viceprezident SLK Róbert Roland.

Úlohou politikov je podľa neho vysvetliť občanom, na čo stačia zdroje z verejného zdravotného poistenia a či si občania budú musieť priplácať. „Lekár nemôže byť fackovacím panákom," zdôraznil.

SLK žiada verejnú diskusiu s kompetentnými o spoluúčasti pacienta formou pripoistenia a priamych platieb za jasne určených pravidiel, ako aj o ďalších možnostiach financovania.

„Slovenská lekárska komora sa najviac prikláňa k forme pripoistenia. Je to záležitosť zrealizovateľná v pomerne krátkom čase," dodal Roland.

Predstavitelia SLK požiadali dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera a dočasne povereného ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o stretnutie.

„Chceme diskutovať a ponúknuť riešenia, ktoré sú zahrnuté v koncepcii zdravotníctva podľa SLK," povedal Oravec.

Verí, že spoločne dohodnuté východiská sa pretavia do legislatívnych návrhov, ktoré prinesú pozorovateľné zmeny v zdravotníckom sektore, aby lekári mohli kvalitne a zodpovedne poskytovať zdravotnú starostlivosť.

💡
Ak vláda podľa SLK nechce vyhrotenie situácie v ambulantnom sektore, mala by okamžite konať.

Komentáre

Najnovšie