Prejsť na obsah

Kreativitou proti extrémizmu - toto sú víťazi prezidentského hackathonu

Prezident Slovenskej Republiky, Andrej Kiska, vyhlásil v apríli prezidentský hackaton. V ňom vyzval mladých ľudí na aktívny boj proti extrémizmu skrz pozitívnu a kreatívnu činnosť, ktorú on sám a odborníci z príbuzných odvetví podporia. Výsledkom mohla byť aplikácia, projekt, web, hra, či iné inovatívne riešenie.

Prihlášku bolo možné poslať do 15. mája a za túto dobu sa stihlo prihlásiť 139 projektov. 139 projektov, za ktorými stáli tímy mladých ľudí s chuťou vymýšľať, pracovať a najmä nedovoliť, aby extrémizmus v našej spoločnosti rástol.

Zo všetkých prihlásených projektov, vybrala odborná porota v zložení expertov na marketing (Juraj Pobjecký, kreatívna agentúra Zaraguza), programátorov (Ján Suchal, Slovensko.Digital), dizajnérov (Jakub Ptačin, Studio Echt), odborníkov na extrémizmus (Daniel Milo, Globsec Policy Institute) sociológov (Michal Vašečka) a špecialistov z prezidentskej kancelárie (Martin Lipták, Roman Krpelan, Vladimíra Ledecká) 5 najlepších. Oceňovala originálnosť myšlienky, výsledný pozitívny efekt, vhodnosť na podmienky panujúce v slovenskej spoločnosti a v neposlednom rade kvalitu samotného projektu.

Pod vedením odborníkov z poroty účastníci intenzívne pracovali, tvorili, zlepšovali sa a dávali nápadom reálnu podobu. V pondelok 12. júna sa nakoniec všetky projekty a ich tvorcovia spolu zišli v Prezidentskom paláci na slávnostnom vyhlásení toho najlepšieho.

kiska hackathon

Víťazom sa stal projekt #somtu. Projekt #somtu čerpá inšpiráciu zo Švédska a jeho cieľom je vnášať slušnosť, argumenty a fakty do internetových diskusií, zabraňovať internetovej šikane a najmä podchytiť ľudí, ktorí ešte nemajú vytvorený vlastný názor a sú ľahko ovplyvniteľní nenávistnými, nepravdivými alebo inak zavádzajúcimi komentármi. Vytvorili webovú stránku, ktorá je rozdelená na niekoľko sekcií (napr. demokracia, LGBT, Slovenský štát, migranti atď.), kde postupne pridávajú informácie a fakty, o ktoré sa môžete oprieť. Okrem toho na facebooku ich komunita za krátky čas činí už viac ako 3500 ľudí a každým dňom rastie. Pridať do nej sa môžeš aj ty priamo TU.

Ďalšími projektmi, ktoré sa prebojovali do finálovej päťkyKonšpirátori.sk, Ľudia proti rasizmu, PatrollSkutočná pravda. Pokiaľ sa o nich chcete dozvedieť viac, ich prezentácie nájdete na stránke pána prezidenta, rovnako ako aj fotogalériu z celej akcie. Prezident Kiska sa na záver poďakoval všetkým víťazným aj nevíťazným projektom a vyjadril nádej, že na projektoch budú pracovať aj naďalej. Zdôraznil, že aby nastala v spoločnosti zmena, musí každý začať sám u seba.

Komentáre

Najnovšie