Prejsť na obsah

Komora zubných lekárov žiada vyšší rozpočet pre zdravotníctvo

Unsplash

Bez zmien si pacient bude môcť dovoliť menej výkonov.

BRATISLAVA 12. decembra (SITA) – S navrhovaným percentom platieb na zdravotné poistenie za poistencov štátu v rozpočte na rok 2023 prudko nesúhlasí ani Slovenská komora zubných lekárov (SKZL).

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

Upozorňuje na to, že toto percento sa z roka na rok znižuje. Ako ďalej uviedla SKZL v tlačovej správe, už takmer pred desiatimi rokmi žiadala platbu za poistencov štátu na úrovni minimálne 5 % hrubého domáceho produktu.

Napriek tomu sa podľa komory každý rok napĺňa opačný trend platby za poistencov štátu, čo spôsobuje nestabilitu, neistotu, atomizáciu a nedôveru celého ústavného a predovšetkým ambulantného sektora.

„Požadujeme dve veci – predvídateľnosť a stabilitu. Predvídateľnosť znamená, že musíme dostatočne dopredu poznať plánovanie financií v zdravotníctve. Čím je menší rozpočet, tým väčšia záťaž prechádza na pacienta a je tu riziko, že pacient si bude môcť dovoliť menej výkonov," uviedla SKZL.

Ambulantný sektor sa podľa komory musí financovať takým spôsobom, aby bolo možné pacientom z dlhodobého hľadiska poskytovať kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť.

„Stabilita je pre nás dôležitá, ale neznamená to, že ak ekonomicky aktívne obyvateľstvo odvedie viac financií, tak štát dá za svojich poistencov menej. Potom by sme sa mohli dopracovať ku krajnému riešeniu, že ak bude veľa zamestnaných a budú veľa odvádzať na zdravotné poistenie, tak štát nebude prispievať za svojich poistencov vôbec“, povedal prezident komory Igor Moravčík.

SKZL žiada vládu, aby sa napĺňalo programové vyhlásenie vlády v plnom rozsahu v kapitole zdravotníctvo a tvrdí, že nie je možné prenášať financovanie a zodpovednosť na plecia poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

💡
Pre zdravotníctvo chce vyšší rozpočet aj Slovenská komora zubných lekárov.

Komentáre

Najnovšie