Prejsť na obsah

Minulý víkend sa odohrala jedna z najvýznamnejších startupových udalostí na východnom Slovensku. Konal sa tu totiž v poradí už piaty Startup Weekend Košice a bolo sa skutočne na čo pozerať.

Ak ste náhodou o Startup Weekende ešte nepočuli, tak tieto eventy sa konajú po celom svete. V piatok sa zídu desiatky startupových nadšencov odhodlaných pracovať na potenciálnych nápadoch. Po prezentáciách ideí nasleduje hlasovanie, kde sa vyberie určitý počet finálnych nápadov, na ktorých sa bude počas nasledujúcich 54 hodín pracovať. Účastníci vytvoria novovzniknuté tímy a idú pracovať na nápadoch, ktoré si vybrali a ktoré im dávajú najväčší zmysel a riešia možno práve aj ich problém. A presne takto to vyzeralo aj na minulovíkendovom Startup Weekend Košice o čom sa môžete presvedčiť aj vo videách nižšie.

Na Stavebnej fakulte TUKE sa po tomto scenári naplno rozbehlo makanie na projektoch s vidinou nedeľného víťazstva. Počas soboty mali účastníci možnosť zistiť množstvo zaujímavostí, ktoré mohli využiť, prostredníctvom workshopu od 2BCognitus. Neskôr počas soboty aj nedele mali mladí startupisti možnosť prekonzultovať svoju ideu, jej realizáciu, potenciál a smerovanie aj s mentormi.

Startup Weekend Kosice 2017

Medzi mentormi nechýbali Tigran Aleksanyan zo Slovenskej Sporiteľne, Radovan Ondáš z Elasticu, Martin Hasiček z T-Systems Slovakia, Michal Kačerik zo SaferPass, Lenka Strmeňová, Peter Šoltés z Promisea, Michal Hladký z Creative Industry Košice, Matej Loncko, Daniel Harcek z Azetu, Barbora Ruščin z Deutsche Telekom, Steven Sudy z NN Insurance, Dušan Kocurek z Agile Slovakia, Ján Majoroš zo Siemens Healthcare, Slavomír Hruška z Localization Guru, právnik Ľubomír Lukič a M&A analytici Peter Múčka a Oto Karas. Do poroty zasadli Jaro Luptak z Neulogy Ventures, Juraj Girman z KEITVA a spomínaná Barbora Ruščin z Deutsche Telekom.

V piatok začali tímy pracovať na desiatich ideách, no do nedeľných finálových prezentácií sa ich nakoniec dostalo len deväť. Prvým projektom bol Pill Guard, ktorý rieši problém starých ľudí, ktorí berú lieky. Ich riešením je posielať im kuriérom presne nadávkované lieky na celý týždeň od ich lekárnika. Druhou prezentáciou ukázal projekt Videolístok, ako by mohlo vyzerať kupovanie lístkov na MHD, keby ste si pozreli reklamu a vďaka tomu dostali zadarmo svoj lístok.

Projektom s poradovým číslom tri bolo KRYPKO, ktoré ukázalo aplikáciu na jednoduché nakupovanie, vlastnenie a manažovanie hlavných ktoryptomien. Pred prestávkou sa predstavil ešte projekt RIP, ktorý zrejme najviac pobavil účastníkov finálových prezentácií. Ide o digitálny náhrobný kameň, na ktorom by pozostalí mohli voliť rôzne obrázky, videá, texty alebo iné motívy, ktoré by sa na náhrobnom kameni ich zosnulého príbuzného zobrazovali. Celkom zaujímavá a vtipná predstava cintorína budúcnosti, čo poviete? :)

Piatym projektom bolo Weego, ktoré by chcelo vyriešiť čakanie na jedlo a to v akejkoľvek reštaurácii. Cez ich aplikáciu by ste si mohli jedlo v okolitých (ale aj vzdialených) prevádzkach vopred vybrať, objednať a zaplatiť a následne po obdržaní notifikácie si poň už len prísť a vziať si ho. Projekt číslo šesť s názvom CONCQARD si zobral za úlohu zjednodušiť networking a to spôsobom skenovania QR kódov a priraďovania informácií k jednotlivým kontaktom vrátane ich fotografií. Sedmičkou bol projekt Radio.io, ktorý je systémom na overovanie a podporu klinických rozhodnutí rádiológov.

V poradí ôsmym projektom bol BeastZero, ktorý stihol vytvoriť aj funkčný prvotný prototyp ich robota. Ten by mal pomáhať predovšetkým starým ľuďom s nosením nákupu a nákladu a ich nasledovaním až domov. Finálové prezentácie uzatváral deviaty projekt s názvom Aurelia, ktorý chce vytvoriť inteligentný a na diaľku ovládaný domov prostredníctvom špeciálnych zásuviek, cez ktoré dokážete na diaľku ovládať svetlo, jednotlivé spotrebiče a taktiež merať ich spotrebu.

Na treťom mieste sa po porade poroty umiestnil projekt Radio.io, druhé miesto obsadil projekt Aurelia a prvé miesto, ako ste sa možno už dozvedeli skôr na Startupers.sk, vyhral projekt s názvom KRYPKO. Tejto trojici a aj ostatným súťažiacim srdečne blahoželáme a držíme im palce v ich napredovaní, či už s aktuálnymi startupíkmi alebo s tými, ktoré rozbehnú v budúcnosti!

Poklona patrí taktiež organizátorom, ktorým sa opäť podarilo vytvoriť skvelý a inšpiratívny event na vysokej úrovni a ďalším spôsobom tak podporiť rast startupov na východnom Slovensku. Na záver nám zostáva už len dodať, že už teraz sa tešíme na Startup Weekend Košice s poradovým číslom šesť a ak sa vám nechce čakať rok na ďalší Startup Weekend, sledujte nás a využite šancu na účasť na Startup Weekend Žilina alebo Bratislava, ktoré prídu na rad v poslednom štvrťroku tohto roka.

Komentáre

Najnovšie