Nedávno sme vám dávali do pozornosti deadline pre prihlásenie do JIC STARCUBE,
najstaršieho českého akcelerátora, ktorý od roku 2010 akceleroval už 62 startupov, ktoré vytvorili viac ako 100 nových pracovných miest, a celkovo získali investície viac ako 122 miliónov Kč.
Päť českých a päť zahraničných tímov rozbehne v jeseni svoje IoT a ICT Security nápady. Záujem tímov zo zahraničia bol tento rok historicky najväčší. Prvý krát sa v Brne objavia napríklad nápady z Austrálie alebo Afriky.
Desať tohtoročných finalistov vybrala porota z 88 tímov z 32 krajín zo všetkých kontinentov okrem Antarktídy. Ako povedal šéf startupových programov JIC Vojtěch Krmíček: „Za 5 rokov existencie akcelerátora vidíme veľký posun v kvalite tímov, tohtoročný výber bol špeciálne náročný. Prvý krát od otvorenia akcelerátora aj tímom zo zahraničia sme tých zahraničných mali v prihláškach viac ako polovicu. Teší nás, že ľuďom stojí za to cestovať za našim programom niekedy doslova na druhú stranu zemegule!“
Z južnej pologule priletí austrálsky tím Clixx.IO, ktorý vyvíja novú generáciu hardwarového a softwarového vývojového prostredia pre IoT, ktoré umožňuje montovať na seba jednotlivé počítačové komponenty ako Lego.
Kamerunský projekt Feem WiFi vie zasa rýchlo a bezpečne prenášať súbory medzi rôznymi typmi zariadení a ponúka tak alternatívu ku cloudu, Bluetooth a ďalším známym platformám.
Estónsky startup Dronee ponúka drony ľahko programovateľné cez open-source software. Dronee sa mi veľmi páči, a niektoré „startupy“ ktoré sa hrajú na to, že „robia s dronami“, a pritom sú často iba resellermi dronov, môžu iba ticho závidieť.
Ich krajania z projektu ESEC Solution – Secure Design vedia ochrániť webové stránky, ktoré si nemôžu dovoliť administrátora sledujúceho bezpečnosť na každodennej báze.
Tap4Parking je zasa poľská aplikácia využívajúca smart kamery, vďaka ktorým šoféri nájdu rezervované parkovacie miesto, a nechajú sa nimi naň navigovať.
Z českých projektov sa do desiatky finalistov pražská aplikácia Pillmo, ktorá pomáha užívateľom organizovať ich zdravotné záležitosti – načasuje správne dávkovanie liekov, skontroluje ich prípadne vzájomné kontraindikácie a pripomenie preventívne prehliadky.
Tým zo Zábřehu, EASYCON, má prototyp cenovo dostupného a užívateľsky prívetivého rozhrania pre zariadenia bezdrôtového smart domu (blízkej) budúcnosti.
Brnenský startup FlowUp zasa vytvára platformu pre ľahšiu komunikáciu medzi občanmi a radnicami miest, v ktorých žijú.
České riešenia z oblasti ICT bezpečnosti zastupujú dva open-source projekty z Brna. Security Feed zbiera zdroje informácii o internetových hrozbách, ktoré vedú k efektívnejšej ochrane systémov pred malware a phishingom a ponúka tak otvorené a cenovo efektívne riešenie v porovnaní so súčastnými blackboxami.
Grizzly Security dokáže zabezpečiť súčastné webové informačné systémy cez dvojstupňové overovanie.
Na tímy čaká trojmesačný intenzívny program, ktorý začína bootcampem 8.septembra. V najbližších mesiacoch sa ich domovom stane JIC STARCUBE Space, v ktorom absolvujú jednotlivé moduly akcelerátora zamerané na financie, právo, UX alebo marketing. K dispozícii tam budú mať prototypovacie zariadenia vrátane novej 3D tlačiarne, ktorú do priestoru daroval hlavný partner akcelerátor, Y Soft.
„Tímy si budú môcť vytlačiť napríklad modely pre obaly svojich hardwarových zariadení. Veríme v budúcnosť 3D tlače, preto dávame začínajúcim sa projektom šancu pretaviť svoje vízie do reality“, uvádza šéf Y Soft Ventures, Miloš Sochor.
Ako ďaleko sa vybraným tímom podarí ich projekty za tri mesiace posunúť sa všetci dozvieme 3. decembra v Brne na JIC STARCUBE Show!
Ďalšie informácie o akcelerátore a jeho priebehu nájdete na jeho webe