Prejsť na obsah

Jeseň bola pre úvery kritická, padli o 60 percent

Unsplash

Ďalší rast úrokov prinesie ďalšie obmedzenie hypoték, hovorí analytik.

BRATISLAVA 20. januára (SITA) – Úrokové sadzby podľa očakávaní negatívne vplývajú na množstvo pôžičiek. V štvrtom kvartáli objem nových úverov prudko poklesol.

💡
Krátke zhrnutie nájdete na konci článku.

V porovnaní s rekordnými číslami z marca 2022 na jeseň zmenšil zhruba o 60 %.

„S ďalším rastom úrokových sadzieb pri hypotékach bude klesať počet ľudí, ktorí na hypotéku dosiahnu. V ďalších mesiacoch uvidíme klesajúce objemy nových hypoték, ktoré si ľudia budú brať na prvú nehnuteľnosť,“ povedal pre agentúru SITA finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik.

Obdobne situáciu vidí generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslav Valko. Evidujú, že počet sprostredkovateľských úverov sa výrazne znižuje. Tento trend bude podľa neho pokračovať aj v tomto roku.

„Zastaví sa až vtedy, keď sa ceny nehnuteľností dostanú na úroveň, ktorú si budú môcť klienti opätovne dovoliť,“ poznamenal Valko.

Aj oblastný riaditeľ Sophistic Pro finance Miroslav Jurík predpokladá, že v roku 2023 nastane mierne zníženie počtu nových úverov.

„Úverovanie sa nielenže spomalí, no pre väčšinu populácie sa stáva ťažšie dostupným. Zobrať si hypotéku reálne nebude mať problém iba bonitný klient,“ povedala pre agentúru SITA oblastná riaditeľka Sophistic Pro finance Katarína Strnádlová.

Faktom totiž podľa nej je, že nie tak dávno Slováci vedeli hypotéku vybaviť s úrokom okolo nuly, no behom pár mesiacov sa všetko zmenilo a hypotéku dnes ľudia dostávajú ťažšie. Avšak nepredpokladá, že sa úroky zvýšia na dvojciferné čísla ako tomu bolo v minulosti.

Od januára sa zároveň sprísnili podmienky pre ľudí starších ako 40 rokov, ktorých splatnosť hypotéky presiahne dôchodkový vek. Táto kategória ľudí po novom musí počítať s nižším úverovým stropom.

„Pre určitú skupinu klientov bude toto obmedzenie výrazne zasahovať do ich možností financovať si úverom vlastné bývanie. Vytvorí sa ešte väčší tlak na to, aby ľudia participovali vlastnými zdrojmi v ešte väčšej miere ako tomu bolo doteraz. Tí, ktorí ich nemajú, jednoducho nebudú môcť riešiť úver alebo budú musieť hľadať vhodných spoludlžníkov,“ uviedla riaditeľka pre úvery FinGO.sk Eva Šablová.

Očakáva, že v období rastu úrokových sadzieb sa zníži záujem aj o refinancovanie úverov, pretože väčšina ľudí má teraz na svojej existujúcej hypotéke nižší úrok v porovnaní s aktuálnou ponukou bánk.

Tí, ktorým práve v roku 2023 končí výročie viazanosti ich úroku, zrejme dosť intenzívne podľa Šablovej pocítia navýšenie splátky.

„Vyššie úroky však netreba vnímať len negatívne. Z dlhodobého hľadiska ide o normálny jav, keďže v určitých časových intervaloch úroky rastú a po čase opäť príde zmena trendu,“ dodala Šablová.

💡
Rast úrokov sa podľa analytikov podpíše pod ďalší pokles záujmu o hypotéky.

Komentáre

Najnovšie