Veľké veci sa väčšinou začínajú nápadom. Nápad však nie je ani zďaleka kľúčovým faktorom úspechu. Nápady majú takmer všetci, ale len málokto ich aj realizuje. Preto býva od nápadu k realizácii a prípadnému následnému úspechu skutočne dlhá a väčšinou aj náročná cesta. Dôkazom sú aj známe spoločnosti ako Instagram, Airbnb alebo hra Angry Birds, ktorých tŕnisté cesty k úspechu vám dnes v zaujímavých infografikách z portálu Funders&Founders prinášame.
Príbeh Instagramu je skutočne zaujímavý a inšpiratívny, pretože k tomu, kam sa dostal sa naozaj krvopotne dopracoval. Jeho zakladateľ Kevin Systrom sa popri práci po nociach začal učiť programovať. Po nadobudnutí základných znalostí postavil prototyp aplikácie Burbn, ktorú dal otestovať svojim známym. Následne náhodou stretol na párty investorov, ktorým Burbn predstavil a nasledoval koniec v práci a prvá investícia od spomínaných investorov vo výške pol milióna dolárov. Kevin si našiel co-foundera Mika Kriegera, s ktorým zistili, že ich aplikácia robí takmer všetko od check-inov až po fotografie, ale mali by sa zamerať na niečo konkrétne.
Vybrali si teda fotografie a navrhli skutočne hroznú aplikáciu. Následne sa vrátili k starému modelu všetkého v jednom, spravili aplikáciu na iPhone, ktorá sa však neuchytila. Všetko z nej teda vyhodili, nechali len fotografie a premenovali ju na Instagram. Niekoľko hodín po jej zverejnení sa stala najobľúbenejšou foto aplikáciou na svete, ktorú kúpil v roku 2012 Facebook za miliardu dolárov!
Airbnb to tiež vo svojich začiatkoch o moc ľahšie nemalo. Jeho zakladatelia Brian Chesky a Joe Gebbia nemali peniaze na zaplatenie nájomného za byt v ktorom bývali. Preto im napadlo, že by mohli prenajať ľuďom 3 nafukovacie matrace vo svojom byte a pridať im k tomu ešte raňajky. Založili si jednoduchú blogovú stránku s mapami s názvom airbedandbreakfast.com a čuduj sa svetu, traja ľudia sa naozaj našli a od každého dostali 80 dolárov. Po ich odchode si uvedomili, že toto by sa dalo robiť aj vo väčšom. Spojili sa preto so svojim bývalým spolubývajúcim Nathanom Blecharczykom, ktorý im ako nový co-founder pomohol so stránkou.
Airbnb predstavili na festivale SXSW v Texase, kde získali prvé dve rezervácie. Prvú investíciu vo výške 20 000 dolárov dostali od Paula Grahama, zakladateľa najhodnotnejšieho startup akcelerátora na svete Y Combinator. V tom čase na Airbnb zarábali 200 dolárov týždenne, avšak nikam sa neposúvali. Zistili, že dôvod je prostý, ponuky skrátka nie sú pekné a lákavé. A tak začali chodiť po New Yorku a vlastnoručne fotiť jednotlivé ponuky. Zrazu začali zarábať 400 dolárov týždenne a zrazu začalo Airbnb rásť. A následne prišlo zrazu množstvo investícií, ktoré po tej poslednej spred pár týždňov vo výške 1,5 miliardy dolárov, priniesli Airbnb aktuálnu hodnotu cez 25 miliárd dolárov!
Na záver si dajme hru, ktorú hrali a možno ešte aj hrajú aj tí, ktorí hry inak nehrávajú. Angry Birds sa stal fenoménom, avšak kým sa k nemu jeho tvorcovia dostali, pretieklo v Dunaji naozaj veľa vody. Traja zakladatelia si v roku 2003 založili herné štúdio. Do roku 2009 vytvorili až 51 hier, avšak žiadna nezaznamenala výraznejší úspech a všetci už mali chuť to zabaliť. Rozhodli sa však spraviť ešte jednu poslednú hru. Denne načrtli 10 rôznych nápadov a jedného dňa bol medzi týmito 10 nápadmi aj známy nahnevaný vtáčik, ktorého hra zaznamenala historické a rekordné dve miliardy stiahnutí!
Veríme, že aj tieto skutočné príbehy dnes úspešných ľudí vám poslúžia ako motivácia na nakopnutie sa, posúvanie sa vpred a nezabúdajte, najdôležitejšie je nevzdávať sa! :)