Prejsť na obsah

Infografika: Steve Jobs a jeho neuveriteľný životný príbeh

Steve Jobs, bezpochyby jeden z najgeniálnejších ľudí našej doby a hlavne vizionár, na ktorého bude spomínať ešte mnoho ďalších generácií. Ak si ale myslíte, že jeho cesta bola prechádzkou ružovou záhradou, nebolo to tak ani v tom najmenšom.

Životná cesta Steva Jobsa bola veľmi kľukatá, ako to môžete vidieť aj v infografike od Funders&Founders. Jeho príbeh je zaujímavý už od samého začiatku, kedy bol po narodení 24.2.1955 hneď adoptovaný náhradnou rodinou. So svojou dvojičkou Stevom Wozniakom sa spoznali pred odchodom na vysokú školu, ktorú však Jobs nedokončil. V tom čase nemal žiaden veľký plán, skôr hľadal seba samého.

Jeho hľadanie ho zavialo až do ďalekej Indie, kde okúsil budhizmus, ale chcel byť aj astronautom alebo založiť technologickú spoločnosť v Sovietskom zväze, z čoho sa mu však nič (našťastie) nepodarilo. Následne však Jobs v sebe objavil to, vďaka čomu ho všetci poznáme, jeho kreativitu.

Prvé veľké peniaze zarobil Jobs s Wozniakom vďaka spoločnosti Bluebox, ktorá síce ilegálne, ale umožňovala bezplatné hovory na dlhé vzdialenosti. Následne si však Jobs uvedomil, že dokáže súperiť aj s veľkými spoločnosťami a tak s Wozniakom a Ronom Waynom založili v roku 1976 v garáži spoločnosť Apple Computer Company. Prvý počítač pomenoval po svojej vtedy narodenej dcére, ktorú však nikdy nevychovával, Apple Lisa.

Nasledovala éra Macov, na ktorých spolupracoval aj s Billom Gatesom. V roku 1984 dal na tú dobu veľmi slušný milión dolárov na reklamu Macintoshov. Dokonca ich chcel začať predávať aj v spomínanom Sovietskom zväze. Najzaujímavejšia časť prišla v roku 1985, kedy vtedajší CEO Applu John Sculley vyhodil šéfa spoločnosti Steva Jobsa.

Následne si Jobs založil spoločnosť NeXT, ktorá uviedla prvý počítač v roku 1988 a stál 6000 dolárov. Okrem toho však aj kúpil spoločnosť Georgea Lucasa zameranú na počítačovú grafiku a založil spoločnosť Pixar, ktorej prvým dielom bola rozprávka Toy Story. Jobs však následne predal spoločnosť NeXT Applu a stal sa CEO tejto aktuálne najhodnotnejšej spoločnosti sveta. Práve v tomto období sa začala písať novodobá história Applu, kedy začali na trh prúdiť všetky produkty spoločnosti, ktoré poznáme aj dnes, na čele s už legendárnym iPhonom.

Na záver je tu smutnejšia časť príbehu, Jobsovi diagnostikovali rakovinu a to bol začiatok konca príbehu jedného z najväčších vizionárov všetkých čias. Nasledovala liečba, predaj Pixaru spoločnosti Disney a Jobsova rezignácia z postu CEO spoločnosti Apple. Až do svojej smrti 5.10.2011 však neustále pracoval na rozvíjaní svojho jabĺčkového dieťaťa.

Jedno je isté Jobsova práca a posolstvá tu zostanú naveky. Medzi nimi určite aj toto jobsovské na záver: Niekedy vás život trafí tehlou do hlavy. Nestrácajte však vieru.

Začiatky Steva Jobsa

Komentáre

Najnovšie