Poverený predseda vlády sa tak pridal k výzve siedmich ministrov financií adresovanej Európskej komisii.
BRATISLAVA 27. januára (SITA) – Balíček európskych opatrení by mal byť v rozumnom objeme a najprv by sme sa mali sústrediť na finálne fázy plánu obnovy.
Taká je iniciatíva siedmich ministrov financií Česka, Fínska, Dánska, Estónska, Írska a Rakúska, ku ktorej sa pridal aj poverený predseda vlády a minister financií Eduard Heger.
Výzva smeruje podpredsedovi Európskej komisie pre ekonomiku Valdisovi Dombrovskisovi. Európske spoločenstvo pripravovaným balíčkom opatrení plánuje reagovať na americký program podpory zelených technológií.
Dotácie na ekologické technológie vyrobené v Severnej Amerike, vrátane elektromobilov a ich komponentov, boli prednedávnom zavedené americkým zákonom o znižovaní inflácie známym pod skratkou IRA.
Ministri financií navrhujú Európskej komisii pokračovať v rokovaniach s USA, ktoré už dnes prinášajú výsledky smerujúce k zrovnoprávneniu európskych výrobcov. Rovnako upozorňujú na riziká prípadných pretekov v poskytovaní dotácií medzi Európou a USA, či medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ.
Ekonomika čelí mnohým výzvam, ktoré vyvolávajú tlak na verejné financie naprieč členskými štátmi a pri nadmerných a nedostatočne cielených dotáciách by sa mohol destabilizovať vnútorný trhu Európskej únie.
Hrozilo by tak vytvorenie nezdravého konkurenčného prostredia, čo nie je podľa Ministerstva financií SR prospešné pre malé otvorené ekonomiky, akou je napríklad tá slovenská.
Ministri pripomínajú, že netreba zabúdať ani na mnohé z aktuálnych problémov, ktorých vyriešenie môže významne pomôcť efektívnosti, a tým aj konkurencieschopnosti ekonomiky Európskej únie, vrátane tej našej.
Je to najmä znižovanie regulačnej záťaže, zrýchlenie povoľovacích procesov, odbúravanie nadbytočných administratívnych krokov, posilňovanie únie kapitálových trhov.
Niektoré krajiny ako reakciu na americké dotácie navrhujú vytváranie nových typov fondov financovaných zo spoločného európskeho rozpočtu.
„Podľa nášho názoru si takýto krok vyžaduje hlbšiu diskusiu o potrebách a dopadoch takýchto krokov. V prvom rade je potrebné zamerať sa na úspešnú implementáciu existujúcich programov vrátane plánov obnovy a odolnosti. Našim primárnym cieľom tak naďalej zostáva poskytovanie cielenej pomoci domácim podnikom, ktorých ohrozuje energetická kríza a v reakcii na americké dotácie, vyjednanie rovnakých podmienok aj pre naše firmy, ktoré exportujú do USA,“ uviedlo tlačové oddelenie rezortu financií.