Prejsť na obsah

Foto+video: Ako sa išli slovenské startupy prezentovať investorom do Silicon Valley

Dostať sa na americký trh, kde je nespočetné množstvo konkurencie všade kam sa pozriete je nesmierne ťažké, no ešte ťažšie je na ňom uspieť. Presne preto vznikol program We4Startups, ktorý sa rozhodol priniesť 3 startupy z každej krajiny vyšehradskej štvorky priamo pred investorov do mekky startupov, do Silicon Valley. Okrem toho však pre 12 startupov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska pripravili aj iný zaujímavý program, ako napríklad návštevy centrál známych inovatívnych spoločností Facebook, Google a Airbnb.

we4startups

Slovenskými startupmi, ktoré dostali pred pár dňami možnosť prezentovať sa pred takými investorskými menami ako Bill Reichert z Garage Technology Ventures alebo Mohanjit Jolly z Draper Fisher Jurvetson boli Mentegram, Staffino a Droppie. Milana Steskala, ktorý bol v Silicon Valley za startup Mentegram sme sa opýtali, čo ich startupu táto cesta dala, či splnila ich očakávania a aký prínos podľa neho môže We4Startups pre startup mať.

We4Startups Milan Steskal

,,V princípe je necelý týždeň na návštevu Silicon Valley veľmi málo. Nadýchaš sa atmosféry a stretneš sa s pár ľuďmi. Ale šanca, že sa ti počas toho podarí nájsť obchodného partnera alebo investora je dosť malá. Našťastie, nám sa pár kontaktov podarilo získať. Dôležité je hlavne nemať prehnané očakávania a ciele. Mne konkrétne táto akcia pomohla v tom, že som spoznal pár perfektných ľudí a získal som novú inšpiráciu a motiváciu, ktorú by som inde nezískal.“

We4Startups RTVS

Súčasťou slovenskej výpravy bol aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý na svojom blogu s názvom Budúcnosť je v údolí po návrate z Ameriky na adresu troch slovenských účastníkov napísal: ,, … kvalitou projektov i spôsobom prezentácie urobili dojem. Vidím veľký potenciál, aby sa uchytili na americkom trhu a to isté platí pre ďalšie naše start-upy, ktoré majú ambície, odvahu a super nápad, ako vyplniť dieru na trhu.“

We4Startups Lajčák

Minister Lajčák sa taktiež vyjadril, že potenciál na Slovensku určite máme, v čom sa utvrdil aj na stretnutí so Slovákmi žijúcimi a pracujúcimi v Silicon Valley a okolí. Podľa jeho slov by sme sa mali už v najbližších týždňoch dozvedieť viac aj o podpore startupov a mladých podnikateľov na Slovensku, kedy Ministerstvo financií v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva a Ministerstvom školstva predloží Koncepciu pre podporu startupov a rozvoj startupového ekosystému. Na záver vo svojom blogu minister Lajčák spomenul, že vV4 zároveň plánuje v Silicon Valley zriadiť stále zastúpenie.

We4Startups party

Veľmi potešujúcim faktom je však stále väčší záujem televíznych médií o startupy. Najnovším počinom je šesťdielna reportáž RTVS, ktorú natočila redaktorka Alena Taranová práve počas We4Startups a oveľa viac približuje toto podujatie, jeho priebeh a taktiež jeho účastníkov. Prvé štyri diely si môžete pozrieť nižšie. Piaty a šiesty diel by mali nasledovať v spravodajstve RTVS dnes, respektíve zajtra. Všetky fotografie z We4Startups nájdete na facebook stránke tohto podujatia TU. Sme veľmi radi, za všetky podobné aktivity  veríme, že práve We4Startups dostane mnoho slovenských startupov za veľkú mláku alebo im aspoň prinesie kontakty a investorov z tohto inšpiratívneho prostredia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáre

Najnovšie