Prejsť na obsah

Finále iKid Slovensko 2015 alebo prečo sa nemusíme báť o našu budúcnosť

Kedy začať učiť ľudí inovatívne zmýšľať ak nie v detstve? Ak už deti privedieme k práci na vlastných inovatívnych nápadoch, môže to zmeniť ich celoživotné zmýšľanie tým správnym smerom. Presne približovanie detí vo veku 10-14 rokov k budovaniu vlastných inovatívnych nápadov je cieľom programu iKid Slovensko. Tento výchovno-vzdelávací program bol založený spoločnosťou KPMG v roku 2012 a spolupracuje so základnými školami po celom Slovensku.

Zakladateľ iKid Slovensko Kenneth Ryan hovorí: ,,My v iKid veríme, že aj detské nápady dokážu zmeniť svet a priniesť pozitívnu zmenu. Vytváraním bezpečného prostredia, v ktorom sa deti môžu hrať so svojimi nápadmi, ich učíme dôverovať svojim schopnostiam a sebe samým, byť odvážnymi, akceptovať výzvy a nebáť sa zlyhaní.´´

IMG_3795

Mladý inovátori počas svojej 6 mesačnej púte imitujú cestu bežného novovznikajúceho startupu. Pod vedením učiteľov a mentorov z biznis prostredia napredujú a postupne pracujú na svojich projektoch. Medzi nevyhnutné kroky patrí napríklad identifikácia problému a nájdenie jeho riešenia, zadefinovanie cieľovej skupiny spojené s prieskumom trhu a prispôsobením sa mu, nájdenie spôsobu realizácie prototypu a jeho stavba v spolupráci s mentormi a samozrejme propagácia svojho produktu, potrebná na dostatočný dopyt.

IMG_3728

Žiaci základných škôl, ktorí sa zúčastňujú programu iKid Slovensko absolvujú aj množstvo inšpiratívnych stretnutí a workshopov a to napríklad aj so startupmi ako Sli.do, Learn2Code, Staffino, Vestigen, Anima Technika, Amena a Tageme, alebo s ľuďmi z Neulogy Ventures, The Spot a The Startup Studio. Na konci každého polročného programu je pripravené veľké finále nazvané iKid Startup Awards, inšpirované známym odovzdávaním slovenských startup Oscarov veľkým startupistom.

IMG_3726

Tohtoročné finále a vyhlasovanie najlepšieho projektu v programe iKid sa uskutočnilo vo Foxforde v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave minulý piatok. Do finále sa dostalo 13 tímov z celého Slovenska. Nechýbali tímy z Košíc, Trstenej, Bošan, Novák, Bratislavy a ďalších miest. O víťazovi rozhodovala porota v zložení Michal Meško z Martinusu, Andrej Kiska z Credo Ventures a Matej Ftáčnik z The Spot.

Prvým preznetujúcim tímom vo finále boli Easy Walking, ktorí vytvorili výplne do lodičiek, vďaka ktorým bude chôdza na vysokých podpätkoch omnoho pohodlnejšia ako doteraz.

IMG_3737

Druhým prezentujúcim bol tím SRS, ktorý sa stará o starých ľudí. Pre tých majú pripravené inteligentné hodinky, na ktoré im dokážu ich deti posielať dokazy, ale napríklad aj kontrolovať, či si dali lieky tak, ako mali.

IMG_3742

imBox je plastová konštrukcia, na ktorú dáte tričko, v pár jednoduchých krokoch ju zložíte a tričko máte poskladané. Rýchle, jednoduché a určené hlavne pre mužov.

IMG_3745

Brzdový systém určený pre skateboardy od tímu SkyBrakes, ničí konkurenciu svojou cenou a môže tak ochrániť omnoho viac skateboardistov po celom svete.

IMG_3748

EcoBench je lavička, ktorá sa dokáže dobíjať cez solárne panely a môžete si vďaka nej počas sedenia a čítania knihy napríklad nabíjať telefón.

IMG_3752

Všimli sme si, že medzi deťmi sú obľúbené rôzne inovatívne stoly. Inteligentný stôl je projekt stola, ktorý má v nožičkách zabudovaný počítač a projektory a doma vám teda na prácu bude úplne stačiť len toto zariadenie.

IMG_3754

Multimediálny stôl, ktorý vyzerá ako klasický stôl predstavil tím s názvom Faravej. Keď však preklopíte dosku v strede, zobrazí sa pred vami funkčný počítač. Tento stôl je určený hlavne pre školy ako multimediálna lavica.

IMG_3757

Mini-MAXI Table je do tretice taktiež stôl, avšak multifunkčný, kedy máte v jednom kuse nábytku, ktorý si môžete rôzne rozkladať, až 4 druhy stolov.

IMG_3759

Smart shirt sú tričká, ktoré svojim dvojitým odopínaním rukávov dokáže vyrobiť rôzne variácie tričiek a to v mnohých farbách.

IMG_3762

Flasky je inteligentná fľaša-termoska, ktorá vďaka indukčnému systému dokáže zovrieť vodu, má pripojiteľný modul, ktorý vám automaticky vylúhuje čaj a následne si fľašu len zavriete a zoberiete so sebou ako termosku.

IMG_3769

Fashion wardrobe je aplikácia na každý deň, kam si uložíte svoje oblečenie a tá vám následne pomáha vyberať si a kombinovať jednotlivé outfity na konkrétne príležitosti.

IMG_3777

Predposledným prezentujúcim bol projekt Happy Back, ktorý robí sedenie na nekomfortných školských stoličkách oveľa zdravším a pohodlnejším.

IMG_3781

Okrem toho predviedli Happy Back aj cviky na chrbát, ktoré si vyskúšal aj porotca Matej Ftáčnik :)

IMG_3788

Efys bol úplne posledným preznetujúcim. Priniesol inteligentný ergonomický vankúš s chladivým gélom, zabudovaným reproduktorom a budíkom a možným pripojením k smartfónu.

IMG_3793

Vyhlasovanie víťazov prinieslo prekvapenie, pretože z výhry v podobe výletu do Írska sa mohli nakoniec tešiť až dva tímy. Víťazmi sa stali Flasky a Faravej. Aj touto cestou malým šikovným inovátorom gratulujeme!

IMG_3801

Tímy, ktoré sa zúčastnili iKid Startup Awards 2015 sa pripojili k už 125 deťom, ktoré počas doterajšieho trvania programu iKid Slovensko vytvorili už 24 funkčných prototypov. Do roku 2022 by toto číslo malo narásť na 1000 detí a 200 zrealizovaných nápadov. Aj preto môžeme pokojne povedať, že o našu budúcnosť sa v oblasti inovácií rozhodne nemusíme báť. Ako totižto ukázalo aj tohtoročné finále iKid Slovensko, šikovných detí sa zaujímavými nápadmi tu máme naozaj dosť! :)

IMG_3821

Komentáre

Najnovšie