Kedy začať učiť ľudí inovatívne zmýšľať ak nie v detstve? Ak už deti privedieme k práci na vlastných inovatívnych nápadoch, môže to zmeniť ich celoživotné zmýšľanie tým správnym smerom. Presne približovanie detí vo veku 10-14 rokov k budovaniu vlastných inovatívnych nápadov je cieľom programu iKid Slovensko. Tento výchovno-vzdelávací program bol založený spoločnosťou KPMG v roku 2012 a spolupracuje so základnými školami po celom Slovensku.
Zakladateľ iKid Slovensko Kenneth Ryan hovorí: ,,My v iKid veríme, že aj detské nápady dokážu zmeniť svet a priniesť pozitívnu zmenu. Vytváraním bezpečného prostredia, v ktorom sa deti môžu hrať so svojimi nápadmi, ich učíme dôverovať svojim schopnostiam a sebe samým, byť odvážnymi, akceptovať výzvy a nebáť sa zlyhaní.´´
Mladý inovátori počas svojej 6 mesačnej púte imitujú cestu bežného novovznikajúceho startupu. Pod vedením učiteľov a mentorov z biznis prostredia napredujú a postupne pracujú na svojich projektoch. Medzi nevyhnutné kroky patrí napríklad identifikácia problému a nájdenie jeho riešenia, zadefinovanie cieľovej skupiny spojené s prieskumom trhu a prispôsobením sa mu, nájdenie spôsobu realizácie prototypu a jeho stavba v spolupráci s mentormi a samozrejme propagácia svojho produktu, potrebná na dostatočný dopyt.
Žiaci základných škôl, ktorí sa zúčastňujú programu iKid Slovensko absolvujú aj množstvo inšpiratívnych stretnutí a workshopov a to napríklad aj so startupmi ako Sli.do, Learn2Code, Staffino, Vestigen, Anima Technika, Amena a Tageme, alebo s ľuďmi z Neulogy Ventures, The Spot a The Startup Studio. Na konci každého polročného programu je pripravené veľké finále nazvané iKid Startup Awards, inšpirované známym odovzdávaním slovenských startup Oscarov veľkým startupistom.
Tohtoročné finále a vyhlasovanie najlepšieho projektu v programe iKid sa uskutočnilo vo Foxforde v kníhkupectve Martinus na Obchodnej ulici v Bratislave minulý piatok. Do finále sa dostalo 13 tímov z celého Slovenska. Nechýbali tímy z Košíc, Trstenej, Bošan, Novák, Bratislavy a ďalších miest. O víťazovi rozhodovala porota v zložení Michal Meško z Martinusu, Andrej Kiska z Credo Ventures a Matej Ftáčnik z The Spot.
Prvým preznetujúcim tímom vo finále boli Easy Walking, ktorí vytvorili výplne do lodičiek, vďaka ktorým bude chôdza na vysokých podpätkoch omnoho pohodlnejšia ako doteraz.
Druhým prezentujúcim bol tím SRS, ktorý sa stará o starých ľudí. Pre tých majú pripravené inteligentné hodinky, na ktoré im dokážu ich deti posielať dokazy, ale napríklad aj kontrolovať, či si dali lieky tak, ako mali.
imBox je plastová konštrukcia, na ktorú dáte tričko, v pár jednoduchých krokoch ju zložíte a tričko máte poskladané. Rýchle, jednoduché a určené hlavne pre mužov.
Brzdový systém určený pre skateboardy od tímu SkyBrakes, ničí konkurenciu svojou cenou a môže tak ochrániť omnoho viac skateboardistov po celom svete.
EcoBench je lavička, ktorá sa dokáže dobíjať cez solárne panely a môžete si vďaka nej počas sedenia a čítania knihy napríklad nabíjať telefón.
Všimli sme si, že medzi deťmi sú obľúbené rôzne inovatívne stoly. Inteligentný stôl je projekt stola, ktorý má v nožičkách zabudovaný počítač a projektory a doma vám teda na prácu bude úplne stačiť len toto zariadenie.
Multimediálny stôl, ktorý vyzerá ako klasický stôl predstavil tím s názvom Faravej. Keď však preklopíte dosku v strede, zobrazí sa pred vami funkčný počítač. Tento stôl je určený hlavne pre školy ako multimediálna lavica.
Mini-MAXI Table je do tretice taktiež stôl, avšak multifunkčný, kedy máte v jednom kuse nábytku, ktorý si môžete rôzne rozkladať, až 4 druhy stolov.
Smart shirt sú tričká, ktoré svojim dvojitým odopínaním rukávov dokáže vyrobiť rôzne variácie tričiek a to v mnohých farbách.
Flasky je inteligentná fľaša-termoska, ktorá vďaka indukčnému systému dokáže zovrieť vodu, má pripojiteľný modul, ktorý vám automaticky vylúhuje čaj a následne si fľašu len zavriete a zoberiete so sebou ako termosku.
Fashion wardrobe je aplikácia na každý deň, kam si uložíte svoje oblečenie a tá vám následne pomáha vyberať si a kombinovať jednotlivé outfity na konkrétne príležitosti.
Predposledným prezentujúcim bol projekt Happy Back, ktorý robí sedenie na nekomfortných školských stoličkách oveľa zdravším a pohodlnejším.
Okrem toho predviedli Happy Back aj cviky na chrbát, ktoré si vyskúšal aj porotca Matej Ftáčnik :)
Efys bol úplne posledným preznetujúcim. Priniesol inteligentný ergonomický vankúš s chladivým gélom, zabudovaným reproduktorom a budíkom a možným pripojením k smartfónu.
Vyhlasovanie víťazov prinieslo prekvapenie, pretože z výhry v podobe výletu do Írska sa mohli nakoniec tešiť až dva tímy. Víťazmi sa stali Flasky a Faravej. Aj touto cestou malým šikovným inovátorom gratulujeme!
Tímy, ktoré sa zúčastnili iKid Startup Awards 2015 sa pripojili k už 125 deťom, ktoré počas doterajšieho trvania programu iKid Slovensko vytvorili už 24 funkčných prototypov. Do roku 2022 by toto číslo malo narásť na 1000 detí a 200 zrealizovaných nápadov. Aj preto môžeme pokojne povedať, že o našu budúcnosť sa v oblasti inovácií rozhodne nemusíme báť. Ako totižto ukázalo aj tohtoročné finále iKid Slovensko, šikovných detí sa zaujímavými nápadmi tu máme naozaj dosť! :)