Prejsť na obsah

Eastside feedback - Politické strany budú na východe pitchovať investorom - voličom

Parlamentné voľby 2016 sa pomaly blížia a debaty o politike počujeme takmer všade. Košický startupový inkubátor Eastcubator sa však rozhodol pripraviť politickú debatu piatich najsilnejších strán inak, ako politické debaty poznáme. Každý politik si bude musieť po startupovom vzore pripraviť svoj pitch a následne dostane feedback od investorov – voličov, ktorí do nich investujú svoj hlas. Rozhodne zaujímavý nápad a viac o tom, prečo sa v Eastcubatore rozhodli ísť do tohto zaujímavého projektu sa dočítate nižšie, v blogu z Eastcubator.sk, ktorý vám prinášame v nezmenenej podobe. Držíme palce, aby všetko dopadlo podľa predstáv! :)

Takže eastsideri, takisto ako my, ani vy ste si nemohli nevšimnúť, že sa pomaly zvolebnieva. Nám sa to pripomenulo okrem iného aj prostredníctvom emailov, v ktorých sa nám z rôznych strán hromadne začínajú ponúkať prednášky pre našu komunitu.

“Ahojte, mám takú otázku. Všimol som si, že boli u vás prednášky Sulíka, alebo Mihála…”

Jozef Mihál u nás spravil prednášku ešte na začiatku decembra a jej prínos pre našu cieľovú skupinu bol nepriestrelný. Event s Richardom Sulíkom sme vôbec neorganizovali my – zvonka to tak nemusí vyzerať, ale Košice sú väčšie ako Eastcubator, je nás tu viac – next time do your homework.

Decembrová Jozefa Mihála prednáška v radničnej sále Starého Mesta v Košiciach.
Decembrová Jozefa Mihála prednáška v radničnej sále Starého Mesta v Košiciach.

Najprv sme teda odmietli

Návrhov na tematické prednášky a diskusie pre podnikateľov s prísľubom apolitického charakteru nám prišlo v priebehu týždňa viac ( dotyčný je dlhoročný podnikateľ, založil takú a hentakú firmu, rozbehol to a tamto, podarilo sa mu toto, atď atď… ).

Naši eastsideri, ale nie sú včerajší a už samotná prezencia zástupcu strany v tomto období je kampaňou – pozvanie na takýto event by sme si proste ani sami nezožrali a bolo by ťažké získať späť nejaký nestranný status.

Všetky politické strany sú skupiny ľudí a ak sa k jednej z týchto skupín nejakým omylom len tak pričleníme, obrátime sa chrbtom inej a o tom my nie sme – Eastcubator má byť trvalým, otvoreným a prístupným útočiskom pre každého, kto má záujem makať.

Prvou reakciou bolo teda samozrejme to, že sme sa rozhodli dať ruky preč – ak majú témy, ktoré sú pre podnikateľov fakt prínosnými, budú takými aj po voľbách a vtedy sú im naše dvere otvorené.

Voľby sú však až v marci, týchto pozvánok príde určite viac a držať sa úplne stranou nie je celkom ono. Nikdy sme sa pred nikým neskrývali (práve naopak) a aj voči politike by teda mal existovať postoj, s ktorým si ju pripustíme k telu a získame pre eastsiderov niečo prínosné tak, aby sme im naopak neškodili.

Potom nám to došlo.

Eastcubator

Chceli to mať o startupoch a podnikaní – OK

Najhorší možný scenár pre nás je, že prednáška pre podnikateľov bude zámienkou pre kampaň politickej strany. To radšej vyhoďme tú prednášku a nech je to priamo o politike. Namiesto toho aby sa k nám pozývali postupne sami, ich pozveme naraz my a dáme im priestor nech prezentujú plány svojej strany v jazyku, v ktorom máme my jasno – pitch and feedback.

Prezentovanie sa je fatálnou nevyhnutnosťou každého z nás – nikto nám nič nezožerie len tak, keď potrebujeme pohnúť našimi projektami. Do rovnakej pozície teda postavíme tých, ktorí sa uchádzajú rovno o vedenie celej krajiny a dajme im pocítiť, či ich pitch dáva zmysel, alebo nie – my sme investori, oni vraj majú plán. You know the drill ?

eastcubator

Pozývame tých, na ktorých asi bude záležať

Po boku najšikovnejších z eastcubatora sa teda z blízka pozrieme na 5 politických strán, ktoré sa v prieskume preferencií z decembra 2015 umiestnili na prvých priečkach. Ako horúci kandidáti na kreslá v parlamente na najbližšie 4 roky budú mať zrejme práve tieto strany príležitosť ovplyvňovať to, ako sa na Slovensku podniká a žije.

Na top 5 sme to obmedzili aj preto, aby mal jednak každý dostatočný priestor na svoju prezentáciu a zároveň my chceme hojný priestor na feedback toho, čo si od nich vypočujeme.

Týmto teda verejne vyzývame vedenia  strán SMER-SD, SIEŤ, KDH, MOST – HÍD a OĽaNO- NOVA, aby si na final pitch vybrali svojho reprezentanta, ktorý sa 10. februára 2016 príde vyjadriť hlavne k témam súvisiacim s podnikaním, podporou inovácií, vzdelávania a daňového systému.

Každú zo strán v mene Eastcubatora kontaktujeme emailom. Aby ste mali predstavu o tom, čo od vás bude vytrénované publikum očakávať, vypracujeme vám aj všeobecné guidelines na prezentácie. Ľudia na vás pripravení sú, budete aj vy na nich?

Zároveň na diskusiu pozývame všetkých eastsiderov – viete čo do budúcna potrebujeme, viete, ako znie bullshit a viete dávať konštruktívny, logický feedback. My vám na stage postavíme projekty, ktoré ste tam ešte nemali ?

eastside-feedback
Spolu s týmto článkom sme publikovali aj event, kde sa k nám môžete pridať a sledovať samotný priebeh príprav. Stačí kliknúť na tento obrázok.

 

Íst voliť je jedna vec. Máte ale iba jeden hlas a aj tak v parlamente tých strán bude viac. Našimi live feedbackami im ale môžeme dať jednotnejšie a konkrétnejšie ciele – napokon sa raz možno nebudete musieť bát o to, kde váš hlas skončí.

Let’s roll.

Zdroj: Eastcubator.sk

Foto: Podnikajte.sk

Komentáre

Najnovšie