Prejsť na obsah

DECENT - spoločnosť dvoch Slovákov, ktorá chystá globálnu revolúciu v zábavnom priemysle

Nestáva sa každý deň, že firmy založené Slovákmi chcú meniť svet. Spoločnosť DECENT je však jasným dôkazom toho, že sa to dá a práve dnes spúšťa platformu, ktorou chce túto zmenu dosiahnuť.

DECENT založili Matej Michalko a Matej Boďo. Ich spoločnosť má priniesť viac transparentnosti a spravodlivosti do oblasti distribúcie digitálneho obsahu prostredníctvom platformy poháňanej ich jedinečnou kryptomenou DCT. Práve dnes bola táto platforma, ktorá využíva na distribúciu digitálneho obsahu takzvanú blockchain technológiu, oficiálne spustená. Pre tvorcov digitálneho obsahu sľubuje táto platforma omnoho lepšie podmienky v porovnaní so súčasnými gigantmi na trhu ako Apple alebo Amazon. Umelcom zároveň ponúka väčšiu slobodu a kontrolu nad vlastníctvom a distribúciou ich obsahu.

DECENT umožní umelcom efektívne distribuovať akúkoľvek formu obsahu, vrátane textu, hudby, videí, e-kníh a obrázkov. Distribúcia nie je podmienená tretími stranami, čo znamená, že umelci si budú môcť sami spravovať autorské práva a nastaviť požadovanú cenu obsahu. Poplatok za každú transakciu sa prevedie spravodlivo a takmer okamžite na účet interpreta. Umelci tak už nebudú musieť čakať mesiace na to, aby videli peniaze za svoju prácu. V čase spustenia bude DECENT kompletne bezplatnou službou pre umelcov a spotrebiteľov. DECENT Blockchain bol špecificky vytvorený na to, aby zabezpečil dôveru a bezpečnosť všetkých jeho používateľov.

“DECENT je reakciou na problémy, s ktorými sa väčšina tvorcov obsahu v dnešnej dobe v zábavnom a mediálnom priemysle stretáva,” hovorí Matej Michalko, zakladateľ a CEO DECENTu. “Existuje príliš veľa umelo vytvorených prekážok a bariér v priemysle, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú dostupnosť trhu ale aj príjmy vlastníkov obsahu.”

Hoci je zábavný a mediálny trh v dnešnej dobe obrovský, naďalej zostáva tvrdým orieškom pre samotných umelcov. DECENT odhaduje, že spisovatelia pri publikovaní prostredníctvom Amazonu strácajú zhruba 30-70% svojho zisku. Podobne sú na tom aj hudobníci, ktorí prichádzajú o 30% pri predaji skladieb cez iTunes. DECENT im ponúka alternatívu, ktorá prináša zisk priamo na účet tvorcov a odstraňuje tak poplatky tretích strán a prostredníkov. Tento nový model môže ušetriť obrovské množstvo výdavkov vrámci mediálneho priemyslu a distribúcie obsahu v globálnom merítku. Súčasná úroveň výdavkov odhaduje nárast z 1,7 bilióna dolárov v roku 2016 na viac ako 2 bilióny v roku 2019.

Väčšinu trhu obsahovej distribúcie ovládajú veľkí hráči, ktorí nechávajú umelcov v nevýhode. V súčasnosti existuje viacero konkurenčných projektov, ktoré taktiež vyvíjajú riešenia založené na technológii blockchain. SingularDTV sa však zameriava len na filmový priemysel, Ujo Music na audio obsah a DNN.media na decentralizovanú spravodajskú sieť. Cieľom DECENTu je taktiež vybudovanie transparentného a spravodlivého ekosystému pre všetky zainteresované strany, na rozdiel od svojich konkurentov však DECENT vybudoval vlastný blockchain vyvinutý špeciálne na to, aby zahŕňal všetky formáty, ktoré si možno predstaviť a teda aby mohlo byť všetko pod jednou strechou.

Ako uvádza Michalko, v rukách niekoľkých hráčov, ktorí kontrolujú toto odvetvie, je sústredená “väčšina moci”. Umelci, filmoví tvorovia a spisovatelia strácajú kontrolu nad svojou prácou a sú odkázaní na milosť veľkých hráčov. Preto ako Matej Michalko dodal, “navrhli sme sieť DECENT, aby sme toto všetko odstránili a priniesli väčšiu transparentnosť a spravodlivosť odvetviu digitálneho obsahu.” My DECENTu taktiež držíme palce v globálnej revolúcii zábavného a mediálneho priemyslu a o všetkých ich úspechoch vás budeme aj naďalej informovať. A málo ich zrejme nebude! :)

Komentáre

Najnovšie