Prejsť na obsah

Slovenský startupový guru Michal Truban včera večer na svojom blogu oznámil, že jeho nová aplikácia na optimalizáciu a odstránení chýb pri behu RUNform.com je vonku na testovanie. Celý systém funguje na základe videa na ktorom bežíte, ktoré nahráte do aplikácie a tá následne váš beh zanalyzuje a pošlem vám odpoveď na to ako ste na tom, kde robíte chyby a čo by ste mali pri behaní zmeniť.

Aplikáciu na iPhone si môžete už teraz stiahnuť v App Store. Potrebný je minimálne operačný systém iOS7. Android je na pláne neskôr. Michal sa povenoval hlavne tomu, čo ho vlastne k celej tejto myšlienke priviedlo a ako sa následne vyvíjala a my vám to v originálnom znení z Michalovho blogu nižšie prinášame.

Asi po 2 rokoch aktívnejšieho behania som začal s triatlonom. Vďaka plávaniu som si uvedomil, aká je v športe dôležitá technika. A napriek tomu pri behaní všetci na ňu kašlú. Aby som to lepšie pochopil, ponoril som sa do štúdia bežeckej techniky. Pozeral som množstvo videí, čítal články, rozprával sa z trénermi. A behal.

Spolu so mnou milióny ľudí, ktorí robia základné bežecké chyby, ktoré nás spomaľujú alebo nám môžu priviesť zranenie. (napr. všetci dopadáme na pätu)

Aby som sa posunul, nahral som sa ako bežím a video som poslal môjmu trénerovi.  Tu nastal prvý problém ktorý RUNform.com rieši. Keď sa nahráte, jednoducho viete svoje video zazdieľať svojmu trénerovi, kamošovi, komunite aby vám napísala v čom robíte chyby. Vďaka Runformu viete do videa jednoducho kresliť a dávať komenty.

Ale to je málo. Ja som chcel profesionálny a takmer okamžitý feedback na to, ako behám. 

Vďaka množstvu hodín presedených nad študovaním bežeckej techniky som vedel, že sa dá v podstate zúžiť na niekoľko parametrov.

Ide o pomery a vzdialenosti medzi jednotlivými časťami tela a plochy po ktorej bežíte. (napr. koľko nadskakujete, pod akým uhlom dopadá noha na zem a ako ďaleko od ťažiska, ako vysoko je zadná noha, aká je frekvencia krokov, aký dlhý je krok …)

Vtedy padla dôležitá otázka:

Čo keby sme vedeli z videa automaticky rozpoznať bežca a jeho dôležité časti (kĺby, nohy, hlavu, cestu ..) a vykresliť z jeho postavy KOSTRU?

RF1RF2RF3

Potom by sme presne vedeli aké pomery má medzi jednotlivými časťami a aká je jeho bežecká technika.

A to bol začiatok RUNformu:

1. vy alebo váš kamarát vás pomocou Runformu nahrá ako bežíte (stačí pár sekúnd)
2. Runform automaticky analyzuje vašu techniku (rozpozná dôležité parametre)
3.  pošle vám späť feedback aká je vaša technika. Či sa môžete zraniť, či vďaka odstráneniu niektorej z chýb nemôžete zrazu bežať o 30% rýchlejšie …

To je naša vízia:
Aby sme behali s väčšou radosťou. (rýchlejšie, bez zranení, krajšie)

Runform.com

Runform je už funkčný, ale zatiaľ ešte v testovacej prevádzke. Analýzu behu si už môžete vyskúšať, avšak stále sa ešte robia jednotlivé vylepšenia aplikácie. Aplikácia sa samozrejme bude vylepšovať aj vďaka feedbacku jej užívateľov, preto si už teraz môžete skúsiť natočiť a pridať vaše rôzne bežecké videá, ktoré veľkou mierou prispejú k spresneniu celej analýzy behu. Ak by ste chceli akokoľvek Runformu pomôcť alebo s ním spolupracovať, napíšte Michalovi na truban@runform.com , bude vám vďačný. My budeme samozrejme Michalovi a jeho novému bežeckému startupu Runform držať palce a veríme, že sa mu bude medzi miliónmi bežcov po celom svete dariť!:)

RF6RF4

Komentáre

Najnovšie