Prejsť na obsah

Crowdinvesting vo futbale? Fanúšikovia sa zložili na nové štadióny takmer 5 miliónmi eur

Gigantické futbalové štadióny vyrastú v susednom Rakúsku aj vďaka peniazom od fanúšikov. Dva populárne futbalové kluby FK Austria Wien a SK Rapid vyzbierali od svojich fanúšikov v krátkom čase cez crowdinvesting vyše 4,5 milióna eur.

Po crowdinvestingu siahol najpopulárnejší rakúsky futbalový klub SK Rapid Viedeň, ktorý zbieral financie na stavbu nového štadióna. Stavbou Allianz Stadion, ktorá bude otvorená v lete 2016, sa vytvorí momentálne najmodernejšia futbalová infraštruktúra v celej rakúskej Bundeslige. Financovanie štadióna je zaistené z rôznych zdrojov, pomocou crowdinvestingu však môže byť ešte hospodárnejšie.

Fanúšikovia tak môžu investovať do klubu a stať sa jeho partnerom. „Hoci klub mal vysoko nastavenú cieľovú sumu – až na 3 milióny eur, kampaň trvala rekordne krátko. Klub získal požadovanú sumu od fanúšikov za mesiac a pol. V rámci európskej platformy Conda ide doteraz o najvyššiu vyzbieranú sumu,“ tvrdí Andrej Wallo, regionálny manažér platformy Conda Crowdinvesting na Slovensku, ktorá na domáci trh vstúpila v marci tohto roka.

Allianz Stadion Wien

V lete 2016 sa začne v Rakúsku stavať prvý energeticky sebestačný futbalový štadión v strednej Európe. Jeho unikátnosť však spočíva nielen v jeho ekologickej udržateľnosti, ale aj v spôsobe financovania. Prostriedky na jeho stavbu boli tiež zozbierané aj pomocou relatívnej novej, ale čoraz obľúbenejšej metódy financovania – pomocou crowdinvestingu: financií od ľudí. Neprešlo ani tridsať hodín od uverejnenia projektu Arena Invest na stránkach najväčšej crowdinvestingovej siete Conda a už mal futbalový klub FK Austria Wien vyzbieraných vyše milióna eur na stavbu Generali Areny.

„Nikdy predtým nebola v Rakúsku cez crowdinvesting investovaná takáto vysoká suma v takom rekordne krátkom čase. V minúte prekročenia miliónovej hranice sa na financovaní podieľalo takmer 500 investorov, čo znamená priemernú investičnú sumu 2 400 eur na investora. Po necelých 30 hodinách už bolo zozbieraných 1,5 milióna eur. Cieľová suma tak bola dosiahnutá,“ komentuje Wallo. Futbalový štadión Generali Arena má byť do roku 2018 prebudovaný na štvorhviezdičkovú ekologicky udržateľnú UEFA arénu. V rámci projektu sa má rekonštruovať štadión a tréningové ihriská a vybudovať regionálne centrum pre dorast.

Generali Arena

So spoločnosťou Conda možno investovať už aj na Slovensku. Už od sto eur môžu záujemcovia vložiť do inovatívnych firiem zo Slovenska, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska alebo Slovinska a profitovať z ich úspechu. „Doposiaľ sme v Európe úspešne prefinancovali 53 projektov. Výška investovaného kapitálu prekročila prvýkrát rekordnú hranicu 11 miliónov eur. Vyše šesťtisíc investorov profituje už dnes zo svojich vkladov. K dispozícii sú ďalšie atraktívne investičné príležitosti. Stačí si vybrať z našej ponuky a každý sa môže stať partnerom úspešných inovatívnych firiem,“ dodáva Wallo.

Aktuálne na Slovensku môžu záujemcovia o investovanie podporiť cez Conda Crowdinvesting jednu z najrýchlejšie rastúcich domácich značiek – výrobcu slovenského aperitívu Bentianna. Spoločnosť chce vyzbierať 150 000 eur na expanziu do ďalších krajín. Je zrejme ťažko predstaviteľné, že by sa niektorému z futbalových klubov na Slovensku podarilo vyzbierať čo už len polovicu sumy, ktorú získali legendárne viedenské futbalové kluby. Avšak možno budeme v budúcnosti ešte prekvapení :)

Komentáre

Najnovšie