Prejsť na obsah

Čo motivuje podnikateľov ako Richard Branson, Gary Vaynerchuk a ďalších?

Či už podnikáš alebo pracuješ v startupe, sám dobre vieš, že to mnohokrát nie je jednoduché a tvoja práca vo veľkej miere ovplyvňuje aj tvoj životný štýl. Nielenže musíš čeliť nekonečným pracovným večerom, víkendom, musíš čeliť aj ťažkým rozhodnutiam a o to tvrdším dôsledkom. 

Čo je však to, čo motivuje všetkých tých úspešných podnikateľov, osobnosti z celého sveta vstať každé ráno z postele? Čo ich motivuje k tomu, aby čelili deň čo deň každodenným prekážkam? Nemáme na to jednoznačnú odpoveď. Každý jeden z nás, má svoju vlastnú motiváciu, to, čo ho núti pokračovať. Nižšie nájdeš inšpiráciu od niekoľkých úspešných podnikateľov a to, čo poháňa práve ich.

Strach zlyhať a túžba víťaziť

Mark Cuban, americký podnikateľ, investor a majiteľ basketbalového tímu Dallas Mavericks, sa v rozhovore pre Bloomberg vyjadril, že jeho motivácia vychádza z dvojitej motivácie: nechuť k neúspechu a túžba stále víťaziť. Chápe, že podnikanie si vyžaduje neustálu súťaživosť. Vždy sa v oblasti, v ktorej podnikáš, nájde niekto, kto bude mladší, lepší a zdatnejší podnikateľ. Uvedomenie si, že vždy tu bude niekto, kto by ťa mohol predbehnúť, je dostatočná motivácia na to, aby si sa neustále zlepšoval a pracoval na sebe.

Mark Cuban

Buď vďačný za to, čo si už dosiahol

Gary Vaynerchuk, bielorusko-americký podnikateľ, spisovateľ a známy kritik vína, pripisuje svoju motiváciu tomu, že je dôležité byť vďačný za to, čo všetko sa vám už v živote podarilo.

Namiesto toho, aby si sa sústredil na svoje sny alebo prekážky, ktorým práve čelíš, snaž sa sústrediť práve na to, aké máš za sebou výsledky a aké výhody si vďaka tomu získal. Tvoja doterajšia práca už bola odmenená viacerými spôsobmi a to by malo byť dostatočne motivujúce na to, aby si pokračoval ďalej. Obrovskú dávku motivácie ti určite dodá aj YouTube kanál tohto veľkého motivátora.

Gary Vaynerchuk

Nájdi si mentora

Warren Buffett, známy investor a jeden z najbohatších ľudí na planéte, hovorí s veľkým obdivom o svojom mentorovi, ktorým bol Benjamin Graham. Preto aktívne povzbudzuje mladých ľudí, aby si aj oni našli svojho mentora. Choď von a stretávaj sa s ľudmi, ktorí majú viac skúsenosti ako ty. Okrem toho, že sa naučíš niečo nové z oblasti, v ktorej sa pohybuješ a spoznáš nových ľudí, nájdeš si aj blízkeho človeka, ktorý sa môže pre teba stať neoceniteľným zdrojom inšpirácie – niekoho, kto si tými všetkým prekážkami, s ktorými bojuješ práve ty, prešiel a napriek všetkému je stále na vrchole.

Nájdi svoju vášeň

K rozhodnutiu podnikať alebo založiť si svoj startup, si sa dostal možno preto, že rád vytváraš nové príležitosti alebo ťa baví prostredie, v ktorom podnikáš. Nezabúdaj však na to, prečo robíš to čo robíš. Ak zistíš, že to čo robíš, ti už neprináša žiadne uspokojenie a radosť, skús sa sám seba spýtať, čo sa stalo a zamysli sa, či môžeš spraviť niečo preto, aby sa veci zmenili. V prípade, že svoju vášeň a radosť nenájdeš, možno je načase poobzerať sa po niečom inom.

Prestaň nad vecami príliš premýšľať

Richard Branson, britský podnikateľ a zakladateľ spoločnosti Virgin Group, ktorá zahŕňa viac ako 400 spoločností, pripisuje veľkú časť svojho úspechu, práve jeho 6-slovnému mottu: „Screw it! Let’s just do it!“ Inak povedané, keď čelíš závažnému problému alebo projektu, s ktorým si nevieš poradiť, nečakaj na motiváciu a pusti sa do toho. Úspech chce dosiahnuť každý, ale aj neúspech ťa vie mnohému naučiť a posunúť vpred.

Richard Branson

Nie motivácia, ale disciplína

Niekedy motivácia nestačí a jednoducho sa ti ani nechce vstať z postele a len preklikávaš sociálne siete. Preto by si mal pracovať aj na svojej sebadisciplíne. Motivácia príde a odíde. Motivácia je to, čo ťa donúti začať a disciplína to, čo ťa núti pokračovať a vytrvať ;) Držíme palce!

Zdroj: Enterpreneur.com

Komentáre

Najnovšie